SPORTURI  »  HANDBAL  »  CM

Naționala din Insulele Feroe, ca și calificată la CM de handbal masculin » Ar fi prima prezența din istorie! Doar un dezastru o poate opri

Insulele Feroe a învins-o pe Macedonia de Nord, scor 34-27, în manșa tur a barajului pentru calificarea la Campionatul Mondial de handbal masculin. Feroezii sunt aproape de primul turneu final din istorie.

Articol de - Publicat joi, 09 mai 2024 18:38 / Actualizat joi, 09 mai 2024 18:38

Insulele Feroe chiar devine o forță a handbalului masculin. Naționala pregătită de Peter Bredsdorff-Larsen a învins-o clar pe Macedonia de Nord, miercuri, în finala barajului pentru Campionatul Mondial.

Insulele Feroe, la 60 de minute de Campionatul Mondial

Elias Ellefsen á Skipagotu, centrul lui Kiel, a avut o prestație de excepție, 10 goluri. Și celălalt star feroez din Bundesliga, Hakun West Av Teigum, de la Fuchse Berlin, a contribuit cu 6 reușite.

Returul este programat duminică, 12 mai, de la ora 20:00. În aceeași zi, de la ora 17:30, România joacă returul cu Cehia, în deplasare. „Tricolorii” s-au impus în prima manșă, scor 31-30.

Campionatul Mondial de handbal masculin este programat în perioada 14 ianuarie - 2 februarie 2025, în Croația, Danemarca și Norvegia.

Deja calificate la turneul final sunt Danemarca, Franța, Suedia, Egipt, Norvegia, Croația, Qatar, Brazilia, Argentina, Japonia, Algeria, Bahrain, Tunisia, Kuweit, Capul Verde, Guinea și Statele Unite ale Americii.

Insulele Feroe se transformă într-o forță a handbalului masculin

Insulele Feroe este naționala masculină cu cel mai mare progres din ultimul deceniu. A obținut prima calificare din istorie la un turneu final, la Europeanul trecut, locul 3 într-o grupă preliminară cu Austria, România și Ucraina, iar generațiile de juniori și tineret sunt unele extraordinare.

La Campionatul Mondial U21 din 2023, Insulele Feroe a încheiat pe locul 7. A obținut câteva victorii uluitoare: 33-27 cu Brazilia, 27-19 cu Portugalia, 34-31 cu Spania. A fost învinsă de Serbia, în sferturile de finală. România nu s-a calificat la turneu.

Planul feroezilor a fost simplu. Au creat o strategie pe termen lung, inspirată de la celelalte țări nordice cu tradiție în handbal.

Fostul handbalist al lui Dinamo comentează în premieră cazul în care a fost acuzat că a mutilat un criminal: „Nu mergi la acțiuni cu flori și îi inviți la ceai”