SPORTURI  »  TENIS  »  AUSTRALIAN OPEN

Jessica Pegula // FOTO: Guliver/GettyImages +19   FOTO
Jessica Pegula // FOTO: Guliver/GettyImages

Articol de GSP - Publicat marti, 24 ianuarie 2023 12:12 / Actualizat marti, 24 ianuarie 2023 13:57

Jessica Pegula (28 de ani, 3 WTA) a fost eliminată în sferturi la Australian Open 2023 de Victoria Azarenka (33 de ani, 24 WTA), scor 4-6, 1-6.

Cea mai bine clasată jucătoare rămasă la Australian Open a pierdut rapid, în doar seturi, după o oră și 39 de minute.

Jessica Pegula, eliminată în sferturi la Australian Open 2023

Azarenka a început meciul foarte bine. A condus cu 3-0, după un break, și a avut 6 mingi de a face 4-0. În partea a doua a setului, Pegula a reușit să-și ia break-ul înapoi, iar 4-5 a servit pentru a egala scorul. Azarenka a reușit din nou un game bun la retur, a făcut break și a luat setul cu 6-4.

Setul doi a început cu ambele jucătoare ezitante în game-urile de serviciu, fiind 3 break-uri în primele 4 game-uri. Bielorusa Azarenka a ajuns rapid la 4-1, iar pe finalul setului a mai luat două game-uri. S-a termiat 6-1, iar Victoria Azarenka s-a calificat în semifinale.

1.32era cota pe care Jessica Pegula o avea la victorie. Azarenka avea o cotă de 3,50

Pentru Azarenka, dublă campioană la Australian Open (2012 și 2013) urmează un duel cu Elena Rybakina, care azi a trecut de Jelena Ostapenko.

+15 FOTO

O tenismenă cu origini românești e partenera jucătorului care a produs surpriza turneului la Australian Open: „Mândră de tine, dulceața mea”

Revelația româncei care a revenit la un Grand Slam după doi ani: „De ce ar vrea cineva să joace tenis când se simte în felul ăsta?”

Comeback neașteptat! Cristi Balaj semnează și va fi noul președinte al clubului din Superliga