SPORTURI  »  TENIS  »  INDIAN WELLS

VIDEO Simona Halep, explozie de bucurie după ultimul punct al meciului cu Sorana Cîrstea » Cum a arătat salutul de peste fileu

Simona Halep (30 de ani, 26 WTA) a învins-o pe Sorana Cîrstea (31 de ani, 27 WTA), scor 6-1, 6-4, și s-a calificat în sferturile de finală ale turneului de la Indian Wells. Dubla campioană de Grand Slam a sărbătorit în stil mare victoria.

Articol de GSP - Publicat marti, 15 martie 2022 21:56 / Actualizat marti, 15 martie 2022 21:58

Simona Halep a controlat disputa cu Sorana Cîrstea, și-a păstrat cumpătul inclusiv în setul secund, când adversara s-a desprins la 2-0. La finalul celor 84 de minute de tenis, sportiva din Constanța s-a descătușat.

Chiar nu se suportă?! Cum au fost surprinse Simona Halep și Sorana Cîrstea înainte de meciul direct: „Nu ne fac cinste”
Indian Wells

Cum a sărbătorit Simona Halep victoria în fața Soranei Cârstea

Halep și Cîrstea s-au salutat rece, protocolar, peste fileu, apoi Simona s-a îndreptat către centrul terenului, pentru a sărbători victoria cu fanii români prezenți în complexul din California.

A aruncat triumfător brațul spre cer și a făcut un semn către oamenii din staff, prezenți pe arena centrală. Acolo au fost prezenți preparatorii Teo Cercel și Alex Tănase, partenerul de antrenament Arandud Restifo, dar și antrenorul Morgan Bourbon.

Simona Halep urcă în clasamentul WTA

„Optimea” de la Indian Wells a mai avut o miză, cea pentru titlul de „primă rachetă” a României. Simona Halep, 26 WTA, și Sorana Cîrstea, 27 WTA, sunt vecine de clasament în acest moment.

De luni, dubla campioană de Grand Slam se va desprinde. Într-o ierarhie live, virtuală, Halep ocupă poziția 22, iar Cîrstea este pe 26. Dacă își va adjudeca trofeul, Simo ar putea reveni în top 15 WTA.

VIDEO EXCLUSIV Ion Țiriac: "N-am văzut niciun antrenor până acum care să nu fie dominat de Simona Halep!"

Darren Cahill, primele explicații după despărțirea de Anisimova: „Mintea mea a fost epuizată” + Simona Halep a reacționat imediat

Moment incredibil la Indian Wells » Fostul lider mondial a oprit jocul și a izbucnit în plâns. Adversara: „E normal ce face?”

Românul care a refuzat să mai stea în Superliga a semnat și va juca în Europa League: „Am venit să câștig trofee cu acest mare club”

Cine stă în poarta României la Euro 2024? Numărul 1 are o mare problemă: „Mă aștept ca Edi să meargă la sigur”

3 MARI întrebări despre selecția lui Edi Iordănescu în apărare: chiar nu exista o alternativă autentică?!