FOTBAL  »  CUPA ROMANIEI  »  ȘOCANT

Scor șocant în Cupa României! A fost 10-0 la pauză, ce a urmat în partea secundă

Unirea Alba-Iulia / Foto: Facebook

Articol de - Publicat miercuri, 07 august 2024 20:27 / Actualizat miercuri, 07 august 2024 21:25

CSM Unirea Alba-Iulia a învins-o pe CSM Deva cu 15-0 în turul doi al Cupei României.

Ambele echipe au evoluat anul trecut în al treilea eșalon al României, în serii diferite, dar Deva s-a retras din competiție anul acesta. Pentru Deva au evoluat doar juniori cu o medie de vârstă de 17 ani și 9 luni, conform presei locale.

Alba-Iulia avea 10-0 la pauză

Alba-Iulia a deschis scorul în minutul 3, iar până la pauză a marcat 10 goluri în poarta Devei, apărată de un portar de 16 ani, conform ziarului local Unirea.

Pentru Alba-Iulia a deschis scorul Voinea în minutul 3. Atacantul celor de la Alba Iulia a marcat în total patru goluri (minutele 3, 17, 18, 26). Pe lista marcatorilor s-a trecut și R. Nistor cu o „dublă” (minutele 6 și 43), Fetița, „dublă” (minutele 11 și 23), Istrate (minutul 12) și Boldea (minutul 20).

În repriza a doua au marcat S. Ion (minutul 60), Raicea (minutul 67), Roșu (minutul 81) și Giurgiu a reușit o „dublă”, completată cu transformarea unei lovituri de la 11 metri (minutele 62 și 90+2 din penalty).

CSM Deva nu s-a mai înscris în Liga 3

Cei de la CSM Deva au deplasat o echipă de juniori deoarece majoritatea fotbaliștilor legitimați sezonul trecut au reziliat contractele. Echipele de handbal feminin, fotbal feminin și futsal își reduc activitatea. CSM Deva s-a retras din Liga 3, deși a terminat pe podium în Seria 7.

„Ceea ce era știut de ceva vreme a fost confirmat luni după-masă, în mod oficial. Puținele handbaliste rămase sub contract cu CSM Deva au fost anunțate, în mod oficial, că echipa de senioare își încetează activitatea. (…) Secția de handbal de la CSM Deva va continua doar la nivel juvenil.

Dacă la handbal se continuă, fotbalul feminin, dar și futsalul și-au încetat activitatea, atât la nivel de seniori, cât și la juniori. La futsal, CSM Deva câștigase Cupa României, iar la fotbal feminin echipa a terminat pe poziția secundă în Liga 3, la primul și ultimul său sezon oficial.

Este oficial că, după futsal, fotbal și handbal feminin, nici echipa de Liga 3 CSM Deva nu se va înscrie în campionatul viitor al Ligii 3. După toate probabilitățile, echipa va fi înscrisă în Liga 4 și se va baza, în special, pe juniori”, a scris Amarildo Szekely, fostul ofițer de presă al celor de la CSM Deva, potrivit presei locale.

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Mircea Lucescu a luat foc după România - Lituania: „Execrabil!” + Doi remarcați: „Ne-au adus victoria”
Nationala
Protestul a început din primul minut la România - Lituania » Ce s-a putut auzi în Ghencea, la revenirea „tricolorilor” în fața propriilor fani
Nationala
Ianis Hagi, detalii din vestiarul României după victoria cu Lituania: „Vreau doar să joc fotbal” » Ce le-a transmis Mircea Lucescu