FOTBAL  »  Superliga  »  TOP

4 detalii din actualizarea Transfermarkt » Prăbușirea lui Tavi, liderul detașat al fotbaliștilor, surpriza Bîrligea și noul top al echipelor

Transfermarkt, portalul-referință în privința cotelor de piață ale fotbaliștilor, a actualizat astăzi valorile jucătorilor din Superliga României. / FOTO: Imago
Transfermarkt, portalul-referință în privința cotelor de piață ale fotbaliștilor, a actualizat astăzi valorile jucătorilor din Superliga României. / FOTO: Imago

Articol de - Publicat vineri, 13 septembrie 2024 14:54 / Actualizat vineri, 13 septembrie 2024 16:04

Transfermarkt, portalul-referință în privința cotelor de piață ale fotbaliștilor, a actualizat astăzi valorile jucătorilor din Superliga României.

Toți fotbaliștii din Superligă însumează o cotă de piață de 223.28 milioane de euro. Cel mai bine cotat jucător al campionatului rămâne Darius Olaru, căpitanul lui FCSB, urmat de vedeta Universității Craiova, Alexandru Mitriță. Există și alte aspecte interesante.

Cota lui Tavi Popescu s-a prăbușit

Cota lui Tavi Popescu, decarul celor de la FCSB, a înregistrat o scădere drastică, cu 47,1%. De la 3,4 milioane de euro, cota lui Tavi Popescu a ajuns la 1,8 milioane de euro. Este cea mai mare pierdere din rândul fotbaliștilor care evoluează în primul eșalon.

Și cota lui Alexandru Cicâldău, noul jucător al Universității Craiova, a scăzut cu 25%, de la 4 milioane de euro, până la 3. Tot cu 25% a scăzut și cota colegului său, Andrei Ivan, care valorează acum 1,8 milioane de euro, față de 2,4. Și Florin Tănase a înregistrat o scădere de 15,6%, cota lui scăzând la 2,7 milioane de euro, de la 3,2.

FCSB, urmată de Universitatea Craiova

Universitatea Craiova a înregistrat cea mai mare creștere în valoarea lotului, cu un procent de 17,9%. Lider în acest top rămâne campioana en titre, FCSB, care a înregistrat o creștere de 4,4%. CFR Cluj înregistrează cea mai mare scădere, cu un procentaj de 27,5%, urmată de Farul, care a scăzut cu 26,1%.

TOP 5 cele mai valoroase echipe din Superligă:

  1. FCSB - 36,85 milioane de euro
  2. Universitatea Craiova - 26,18 milioane de euro
  3. Rapid - 25,5 milioane de euro
  4. CFR Cluj - 15,73 de milioane de euro
  5. Sepsi - 15,08 milioane de euro

Darius Olaru rămâne lider

Darius Olaru, căpitanul celor de la FCSB, rămâne cel mai bine cotat jucător al campionatului, departe de urmăritorul Alexandru Mitriță.

Top 5 cei mai valoroși jucători din Superligă:

  1. Darius Olaru - 7 milioane de euro
  2. Alexandru Mitriță - 4 milioane de euro
  3. Alexandru Cicâldău - 3 milioane de euro
  4. Ștefan Târnovanu - 3 milioane de euro
  5. Adrian Șut / Florin Tănase - 2,7 milioane de euro

Nici n-a jucat la FCSB, dar cota i-a explodat » Mitriță și Bîrligea, cele mai importante creșteri

Evoluțiile constant bune avute de Alexandru Mitriță la Universitatea Craiova și revenirea cu gol la echipa națională i-au adus o creștere de 1,2 milioane de euro. E cea mai importantă din noua actualizare:

  1. Alexandru Mitriță - 4 milioane de euro, de la 2,8
  2. Daniel Bîrligea - 2 milioane de euro, de la 1
  3. Siyabonga Ngezana - 1,8 milioane de euro, de la 1
  4. Tobias Christensen - 1,5 milioane de euro, de la 700.000
  5. Adrian Șut - 2,7 milioane de euro, de la 2
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Citește și:
Logodnica titularului de la Rapid a venit din Australia în România şi a trăit un şoc: „Nebunesc! Nu am mai văzut aşa ceva vreodată”
Superliga
Logodnica titularului de la Rapid a venit din Australia în România şi a trăit un şoc: „Nebunesc! Nu am mai văzut aşa ceva vreodată”
Fotbalistul care a zis despre Gigi Becali că e „bolnav de Alzheimer” și-a anunțat retragerea, la 9 zile după transfer! „Am încercat să mă ridic, dar fără succes”
Superliga
Fotbalistul care a zis despre Gigi Becali că e „bolnav de Alzheimer” și-a anunțat retragerea, la 9 zile după transfer! „Am încercat să mă ridic, dar fără succes”
Prima reușită din noul format al Ligii Campionilor nu va fi uitată! Execuție senzațională a noului star de la Juventus
Liga Campionilor
Prima reușită din noul format al Ligii Campionilor nu va fi uitată! Execuție senzațională a noului star de la Juventus

Real Madrid - Stuttgart 3-1 » Chin blanco la start! Courtois și pedigriul european o scapă pe Real Madrid de rușine

Cum a apărut fiica lui Șumudică pe Giulești: „Mi se pare mie sau duduia o copiază pe Teodora Stoica?”


Comentarii (10)
Doru.S
Doru.S  •  14 Septembrie 2024, 08:09

Birligea a avut 1,6 milioane tot anul 2024

Nini
Nini  •  14 Septembrie 2024, 06:38

Acest clasament este făcut de Gigi? O porcărie făcută ca Gigi să vândă bine

John.Wick
John.Wick  •  13 Septembrie 2024, 20:45
Postat de WelshW pe 13 Septembrie 2024, 19:06

unde au aparut? am citit toate commenturile,nu spune nimeni nimic de ce spui tu.

pare că nu li s-a dat semnalul încă :)

Vezi toate comentariile (10)
Comentează