FOTBAL  »  Superliga  »  UNIVERSITATEA CRAIOVA

Alex Mitriță, dezamăgit după eliminarea din Conference League: „Trebuia să fim mai deștepți, sunt foarte supărat”

Universitatea Craiova - NK Maribor // sursă foto: Facebook @ Universitatea Craiova

Articol de - Publicat joi, 01 august 2024 23:24 / Actualizat vineri, 02 august 2024 09:00

Alex Mitriță a comentat eliminarea celor de la Universitatea Craiova din Conference League. Deși au câștigat returul, scor 3-2, împotriva celor de la Maribor, oltenii au pierdut calificarea din cauza rezultatului din tur, înfrângere cu 0-2.

Alex Mitriță a marcat primul gol al oltenilor și consideră că echipa sa a pierdut calificarea în tur, iar returul a fost bun.

+2 FOTO

Alex Mitriță: „Trebuia să fim mai deștepți, să oprim jocul”

„Suntem supărați. Am făcut un meci bun, am avut două sau trei ocazii de gol. Trebuia să fim mai deștepți, să oprim jocul. Nu cred că s-a pierdut calificarea în acest meci, s-a pierdut în meciul tur.

Aveam mult mai mult timp să întoarcem, dar s-a văzut, am dominat, am avut atitudine, dar au fost două greșeli care nu trebuiau să fie și am luat două goluri. Frustrarea e foarte mare, ne doream să ajungem acolo, dar nu avem ce să mai facem.

Trebuie să muncim, nu mai avem ce să facem. Trebuie să o luăm de la capăt. Sunt foarte supărat, nu vreau să vorbesc. Trebuie să ne axăm pe campionat, luăm fiecare meci din campionat și încercăm să-l câștigăm”, a declarat Alex Mitriță, conform digisport.ro.

Craiova este eliminată din cupele europene, CFR și Corvinul continuă în Conference League

După ce Maribor a învins cu 0-2 în prima manșă a turului doi preliminar UEFA Conference League, Universitatea Craiova avea o misiune dificilă pe Oblemenco. Alex Mitriță a deschis scorul în minutul 52 al partidei, dar Josip Ilicic a egalat în minutul 68 al partidei. Sierra a trecut oltenii în avantaj, dar Maribor a egalat 10 minute mai târziu prin Jakupovic. Koljic a marcat golul victoriei în minutul 90+5 al partidei, dar Craiova nu a reușit să trimită meciul în prelungiri.

Cu această înfrângere, U Craiova iese din competițiile europene, iar Maribor va continua în turul 3 preliminar al Conference League.

CFR Cluj a avansat în turul trei preliminar al Conference League, după ce clujenii au învins cu 5-0 Neman Grodno în retur și vor juca cu Maccabi Petach Tikva. Corvinul Hunedoara a fost și ea retrogradată din Europa League și va juca în Conference League.

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Mircea Geoană n-a ocolit niciun subiect! Discurs despre banii publici și modelele Becali, Șucu, Hagi: „Armata n-o lasă pe FCSB, o brambureală totală!” + Propune o revoluție AI la copii: „În Cehia au făcut o scanare”
A bătut palma cu Mihai Rotaru! Supertransfer la Universitatea Craiova
Lovitură de teatru în miez de noapte! Ce se întâmplă cu noul transfer al Rapidului: „Este un mare inconvenient”

„Domnule Ion Țiriac, ați primit pensia recalculată?” » Răspunsul miliardarului pentru GSP: „Mi-e rușine să spun! Scuzați-mă...”

Simona Halep și proaspăta soție a lui Ianis au atras toate privirile la evenimentul de la Academia lui Hagi