FOTBAL  »  Superliga  »  CSU CRAIOVA

Alexandru Mitriță, un car de nervi în meciul cu Rapid: „Vă omor!”

Alexandru Mitriță a fost extrem de nervos în meciul cu Rapid.

Articol de - Publicat sambata, 30 martie 2024 22:45 / Actualizat sambata, 30 martie 2024 23:02

Alexandru Mitriță a fost extrem de nervos pe parcursul meciului cu Rapid, din etapa secundă a play-off-ului Superligii.

Mitriță a pasat decisiv la golul înscris de Baiaram în minutul 59. Imediat după ce craiovenii au restabilit egalitatea, Alex Mitriță, ca un adevărat lider, și-a strâns coechipierii într-un cerc și le-a transmis un mesaj mobilizator. „Vă omor!”, le-a strigat acesta coechipierilor în încheiere.

Antrenor demis în Superligă » Ultimul eșec i-a fost fatal
CONCEDIERE

Gestul fotbalistului care s-a întors vara trecută la Craiova a avut un efect imediat. Câteva minute mai târziu, Andrei Ivan a obținut penalty după faultul lui Hromada. Mitriță a fost desemnat să execute și a transformat fără emoții.

Alexandru Mitriță, foarte nervos în CSU Craiova - Rapid

Cu câteva minute înainte de primul gol marcat de olteni, Mitriță a avut o reacție necontrolată. Acesta a primit o pasă în careu din partea unui coechipier, dar mingea l-a atins pe Braun și a ieșit în corner.

Aflat în afara terenului, Mitriță a lovit mingea extrem de nervos, trimițând-o spre colțul din care Craiova urma să execute cornerul.

Momentul în care Alex Mitriță lovește mingea nervos

Cu siguranță dorința cu care fotbalistul a evoluat în acest meci a fost observată de selecționerul Edward Iordănescu, care a declarat că nu exclude să îl convoace în viitor pe acesta la echipa națională.

VIDEO. Universitatea Craiova - Rapid. Dan Șucu, acționarul bucureștenilor, și-a schimbat locul de unde viziona meciul la pauză

Mitriță a fost la națională, are mare calitate, e un jucător înzestrat. Faptul că nu a avut mentalitate competitivă a făcut să nu realizeze lucruri mai mărețe la cluburile la care a fost sau să joace la cluburi mai mari, cu tot respectul pentru Universitatea Craiova. Am avut o discuție cu Mitriță, comunic cu jucătorii. Sunt deschis la dialog. Selecția nu a fost făcută după orgolii, chiar dacă am fost supărat uneori
- Edi Iordănescu, selecționerul României

Filmul fazei care a făcut KO apărarea Rapidului + Mitriță, formă stelară: i-a zdrobit pe giuleșteni
Craiova - Rapid
Ce a făcut Dan Șucu la finalul meciului care a spulberat șansele Rapidului la titlu » Reporterii GSP au oferit toate detaliile, pas cu pas, din deplasarea de la Craiova