FOTBAL  »  Superliga  »  DINAMO

EXCLUSIV Analiză amplă a legendei lui Dinamo, după dușul rece cu „U”: „Uitați-vă la golul lor!” » Cum descrie jocul echipei: „Ăsta e cuvântul!”

„Câinii” lui Kopic s-au întors fără niciun punct de la Cluj / Sursă foto: Facebook@ Dinamo București +7   FOTO

Articol de - Publicat marti, 03 septembrie 2024 17:24 / Actualizat miercuri, 04 septembrie 2024 00:34

Ioan Andone, 64 de ani, fost fotbalist și antrenor important la Dinamo, radiografiază, într-un interviu acordat în exclusivitate Gazetei Sporturilor, prestația „câinilor” din meciul cu U Cluj de luni seara, pierdut la limită, 0-1. „Fălcosul” e de părere că roș-albii ar fi meritat să plece cu minimum un punct din Ardeal, dar vede mult potențial de creștere la trupa lui Kopic.

Seria de invincibilitate a lui Dinamo a ajuns la final pe terenul „șepcilor roșii”, într-un meci pe care bucureștenii l-au controlat cu autoritate timp de 45 de minute. Pedepsiți la șutul deviat al lui Bic, dinamoviștii rămân cu regretul ocaziilor irosite în prima repriză și cu câteva plusuri evidente remarcate de Andone în interviul acordat Gazetei.

Reputatul tehnician, omul care le-adus „câinilor” ultimul event, în urmă cu fix două decenii, a analizat în amănunt jocul lui Dinamo. La ce concluzii a ajuns?

Ioan Andone, analiză după U Cluj - Dinamo: „Înfrângere nemeritată! Uitați-vă la cum a dat gol U Cluj!”

În opinia mea, trebuia să se termine cu un rezultat de egalitate, și asta în cel mai rău caz pentru Dinamo! Era ceva echitabil. Au avut 12 ocazii în prima repriză, față de 5, câte a avut U Cluj.

Plus pressingul foarte avansat al lui Dinamo, au recuperat foarte multe mingi în terenul advers. Mi-a plăcut Dinamo în prima repriză! Și mi-a plăcut chiar și în repriza a doua, să știți, cu toate că schimbările făcute n-au intrat foarte bine. Dar nu știu dacă e vorba că au bancă subțire...

Voi trebuie să vă uitați la cum a dat golul U Cluj, ce noroc a fost acolo. Dacă nu dădeau golul ăla, meciul era de 0-0. Sau poate 1-0 pentru Dinamo, niciodată nu poți ști ce se întâmplă. Dar spun că Dinamo a pierdut nemeritat, ar fi trebuit să obțină mai mult de la meciul ăsta, cel puțin un egal!”, a afirmat Andone, în dialog cu GSP.ro.

Dinamo - U Cluj, 2 septembrie 2024 . FOTO: Imago
+2 FOTO

Apoi a continuat:

„După ce a înscris prin acel noroc mare, U Cluj a închis jocul. E o echipă superexperimentată, care știe să tragă de timp, știe să oprească jocul, au fost faulturi tactice foarte multe.

De asta Dinamo n-a mai arătat în repriza a doua ca-n prima parte, iar jocul n-a mai fost atât de spectaculos, fiindcă cei de la U Cluj aveau ce apăra! Dinamo a pierdut un punct mare!”, opinează Andone.

Ioan Andone a analizat-o pe Dinamo / FOTO: Arhivă GSP

Ioan Andone, optimist: „Dinamo poate să mai crească! ”

Andone a încântat de modul în care „câinii” au arătat în primele opt etape:

Văd potențial, sigur că Dinamo poate să mai crească. Sigur, sigur. Dacă Politic și Abdallah vor reintra și vor fi sănătoși, altfel va arăta Dinamo. Cu ăștia doi, nu știu dacă U Cluj putea emite vreodată pretenții!

Foarte bine a arătat Dinamo în acest început de campionat, neașteptat de bine. Ăsta e cuvântul, neașteptat. Că dacă erau foarte bine, erau pe primul loc”, a adăugat „Fălcosul”.

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
SFÂȘIETOR! A plâns 11 minute la telefon când a aflat vestea morții lui Gigi Mulțescu: „Dascălul meu, tatăl meu, fratele meu! De ce te-ai dus așa curând? Eram o echipă, simt că nu mai am mâini și picioare”
Decizia luată de LPF, după moartea lui Gigi Mulțescu » Cluburile din Superligă au reacționat: „Veșnic un model și un exemplu”
Misterioasa viață de după tenis » Camila Giorgi, chemată pe 6 noiembrie la Tribunal: „Niște bârfe! Nu are motive să fugă”