FOTBAL  »  Superliga  »  FC ARGEŞ - STEAUA 2-2

Concentrarea, problema esenţială a Stelei?

Articol de GSP - Publicat sambata, 21 martie 2009 00:00

Cunoscută ca o echipă ce beneficiază de o apărare redutabilă, Steaua a pierdut puncte importante în acest sezon din pricina unor neatenţii grave în defensivă, neatenţii venite chiar în finalul partidelor disputate de "roş-albaştri".

Drept urmare, Marius Lăcătuş a atras atenţia la conferinţa de presă de după meciul cu FC Argeş.
"Sper ca jocul în următoarele etape să fie la fel de bun şi dacă vom reuşi să eliminăm aceste mici greşeli, această lipsa de concentrare în momente cheie, sigur vor veni şi rezultatele", a spus Marius Lăcătuş. :S

STEAUA, VULNERABILĂ PE FINAL DE MECI

Vicecampionii şi-au făcut un obicei din a primi gol în momentele de final ale partidelor, iar primul episod de acest gen s-a petrecut în etapa a 7-a, la Constanţa. Atunci, la scorul de 3-0 pentru oaspeţi, Gosici a marcat pentru Farul în prelungiri cu un voleu superb. Vezi golul lui Gosici

Cu doar două etape în urmă, Bistriţa reuşea să facă 2-1 în faţa Stelei graţie golului marcat de Hora în minutul 73. Vezi golul lui Hora

CS Otopeni a deschis scorul în Ghencea în minutul 87 al meciului, într-un moment în care Steaua domina copios partida! Doar o etapă mai tîrziu, Oţelul Galaţi a închis disputa cu Steaua (2-0) în minutul 81, prin golul lui Pena.

Steaua nu s-a dezminţit nici în partida cu Gloria Buzău, primind gol de la formaţia din Crîng contrar cursului jocului, în etapa a 12-a. Vezi golul lui Vlaicu

Dinamo şi-a egalat marea rivală la 1 în Ştefan cel Mare, prin Adrian Cristea, cu doar 7 minute înainte de final! Vezi golul lui Cristea

A urmat partida cu Poli Timişoara de acasă, cînd oaspeţii au marcat pentru 2-1 în minutul 76, graţie unei lovituri libere a lui Bădoi ce a fost obţinută după un contraatac rapid. Vezi golul lui Bădoi

În a doua etapă a returului, Abrudan a adus toate punctele Braşovului în disputa cu Steaua, marcînd golul decisiv în minutul 73.

În fine, ultima ispravă a trupei lui Marius Lăcătuş a avut loc la Piteşti. Elias Bazzi a egalat in-extremis în minutul 88, după ce Kapetanos îi adusese pe stelişti în avantaj. Vezi golul lui Bazzi

Nu este mai puţin adevărat faptul că Steaua şi-a spălat deseori din păcate prin goluri marcate tîrziu, cum au fost cele ale lui Arthuro (cu Braşov), Stancu (la Bistriţa) sau Kapetanos (cu Otopeni, Unirea Urziceni şi FC Argeş.

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Antrenorul lui Rangers, desființat în Scoția din cauza lui Ianis Hagi: „Este de neînțeles, nu poți să faci asta!”