FOTBAL  »  Superliga  »  CRITICI

Antrenorul din Superligă și-a făcut praf elevii: „Asta arată ce personalitate au. Fără personalitate și fără valoare!”

Jucătorii nu au scăpat de furia lui Prepeliță, în contextul în care Buzău a primit gol în prelungirile partidei.

Articol de - Publicat luni, 02 septembrie 2024 22:45 / Actualizat luni, 02 septembrie 2024 23:12

Unirea Slobozia - Gloria Buzău 2-1. Andrei Prepeliță (38 de ani), tehnicianul buzoienilor, a oferit prima reacție după ce echipa lui a pierdut duelul nou-promovatelor și a ajuns la 6 partide la rând fără victorie. Jucătorii nu au scăpat de furia lui Prepeliță, în contextul în care Buzău a primit gol în prelungirile partidei.

Pospelov a deschis scorul pentru gazde în prelungirile primei reprize (45+7), iar Alexandru Stan le-a adus egalarea buzoienilor în minutul 65. Același Pospelov le-a adus victoria ialomițenilor în prelungirile partidei (90+3).

Întrebat la flash-interviu dacă postul lui este în pericol, Prepeliță nu s-a ferit de cuvinte și a explicat faptul că întotdeauna principalul vinovat este antrenorul.

Andrei Prepeliță, declarații după Unirea Slobozia - Gloria Buzău 2-1: „Principalul vinovat este antrenorul”

„Asta arată cât de determinați sunt jucătorii și ce fel de personalitate au (n.r. - golul primit în prelungiri). Adică nu au! Nu ai cum să tratezi astfel de faze cu o asemenea ușurință. Nu știu... Fără personalitate și fără valoare.

La fel s-a întâmplat și cu U Cluj. Facem penalty dintr-o fază banală. Astăzi la fel. Călin a sărit cu mâinile sus prin careu. Nu înțeleg deciziile astea pe care le iau ei. Am fost fotbalist, dar nu înțeleg.

Avem ultima fază a jocului și luăm gol în ultimele secunde. E punctul tău. Muncește pentru el. E frustrant! În principal e vina mea, pentru că eu sunt antrenorul.

Majoritatea au experiență și au mai jucat în Superliga. Nu înțeleg greșelile astea. Nu joci la primele clasate să poți spune că ai presiune. Avem momente de «black-out»!

În fotbal cum să nu se pună problema (n.r. - să fie înlocuit). Principalul vinovat este antrenorul. Tot timpul. Îmi asum asta. În momentul când m-am făcut antrenor, am fost asumat, cred eu. Eu ce să fac?

Nu știu cine dă numele de posibili înlocuitori la echipă. Sunt jucători care nu se ridică la nivelul primei ligi. Am avut cinci jucători care nu au fost disponibili. Cinci jucători care pot da mai multă liniște echipei”, a declarat Andrei Prepeliță, citat de digisport.ro.

Adrian Mihalcea, în al nouălea cer după ce Unirea Slobozia a legat două victorii la rând

În antiteză, Mihalcea a savurat din plin succesul Unirii Slobozia. Este al doilea succes consecutiv după cel din meciul cu Sepsi. Dmytro Pospelov (32 de ani) a fost eroul ialomițenilor, cu o „dublă”.

Adrian Mihalcea

„O victorie extrem de importantă, mă bucură enorm. Până la pauza internațională am acumulat un număr de puncte bunicel care ne va da încredere în viitor. Și în Liga 2 eram pregătiți la faze fixe, mă bucur pentru el (n.r. - Pospelov), e un fotbalist cu calitate, la fel ca mulți dintre jucătorii mei, mulat pe ceea ce ne dorim noi.

Meciul n-a fost unul plăcut, ci destul de încâlcit, multă precipitare, multe mingi greșite de ambele părți. Repriza a doua am controlat-o, am avut ocaziile mari. Mi-a plăcut reacția băieților după golul primit.

După, m-am speriat. M-am temut de jocul lor cu mingi lungi, când se puteau isca faze periculoase. Cred că de acum patru ani nu am mai dat gol în minutele de prelungire”, a declarat și Adrian Mihalcea.

Vom duce lupta până la capăt, nu au fost niciun fel de presiuni sau tensiuni nici când am pierdut trei meciuri la rând. E plăcut să lucrezi la Slobozia, chiar dacă sunt condiții mai precare.
M-ar fi bucurat victoria în orice fel și după acest joc mai puțin reușit, dar nu contează, e totul bine în momentul de față