FOTBAL  »  Superliga  »  BOTOȘANI-OTELUL

Bogdan Andone, criză de nervi la Botoșani - Oțelul! I-a înjurat pe arbitri și a continuat scandalul după meci: „Suntem proștii campionatului”

Bogdan Andone, antrenor FC Botoșani

Articol de - Publicat luni, 15 iulie 2024 21:18 / Actualizat luni, 15 iulie 2024 22:10

Bogdan Andone (49 de ani) a avut o criză de nervi la adresa arbitrilor partidei Botoșani - Oțelul. „Centralul” partidei i-a arătat antrenorului cartonașul roșu pentru injuriile adresate lui, dar și asistenților săi.

Cristian Moldoveanu este arbitru debutant în Superliga.

Bogdan Andone i-a înjurat pe arbitri

Bogdan Andone a reacționat violent la un fault venit pe finalul partidei, în minutul 83, în preajma careului gălățenilor. Antrenorul botoșănenilor a cerut o lovitură liberă, care nu a fost acordată.

Andone a răbufnit întâi către arbitrul asistent Sorin Vadana, iar apoi cuvintele dure s-au îndreptat către „centralul” partidei, care i-a arătat cartonașul roșu lui Bogdan Andone. Antrenorul celor de la Botoșani a continuat să îl înjure pe arbitru și după ce a fost eliminat.

Verdictul lui Ion Crăciunescu a venit la emisiunea Fotbal Club: „Eu zic că îi dă cel puțin trei etape”.

Bogdan Andone și Valeriu Iftime

Bogdan Andone: „Brigadă total depășită de miza jocului”

Bogdan Andone s-a arătat supărat și după meci și a criticat delegarea arbitrilor, dar și programarea etapelor. Botoșani a fost programată să evolueze astăzi, de la 18:30, iar în etapa a doua va juca la Iași, chiar vineri, tot de la 18:30.

„Brigadă total depășită de miza jocului. Încălecată de banca tehnică a adversarilor. Trebuia adus un arbitru cu experiență.

Vreau să primesc răspuns din partea cui face aceste programări. De ce noi? De ce FC Botoșani? De ce adversarii au două zile în plus. Am jucat pe caniculă, nu cred că vom reuși să ne recuperăm fizic și mental, să ne rehidratăm, să ne refacem. Noi practic am început acest campionat cu o etapă intermediară. Vreau și eu să primesc un răspuns, suntem proștii campionatului?

Anul trecut toate lucrurile ne-au ajutat să rămânem în Liga 1, dar dacă vor continua cu aceleași delegări, cu aceleași programări, în condițiile în care noi la Botoșani nu avem aeroport, înseamnă că investițiile domnului Iftime, patronilor, totul plătit la zi, sunt în van, cheltuieli exagerate”, a declarat Bogdan Andone după partidă la flash-interviu.

Bogdan Andone este recidivist: a făcut același gest într-un meci cu Dinamo sezonul trecut

Anul trecut, Bogdan Andone a fost suspendat pentru un gest asemănător făcut într-un meci cu Dinamo. Și atunci Andone a fost eliminat.

Oțelul Galați a învins-o pe FC Botoșani în deplasare, scor 3-2, în meciul de debut al celor două echipe în noul sezon de Superliga. Gălățenii au deschis scorul rapid în minutul 6, prin Alexandru Pop. Botoșani a egalat în minutul 33, prin Friday, iar la vestiare s-a intrat cu un rezultat de egalitate și cu 4 „galbene arătate în prima repriză.

Imediat după pauză, Mailat a marcat golul de 2-1, dar Oțelul a întors soarta partidei în două minute. Zivulic a reușit o „dublă” din două faze identice: Cisotti a centrat din corner, iar croatul a înscris cu capul.

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Rezultat șocant în Liga Națiunilor » Georgia și-a zdrobit adversara, o națională prezentă la Euro 2024: „Fiasco, rușine! Cea mai slabă prestație din istorie”
Bănel Nicoliță, impresionat de mutarea de la FCSB: „Va face furori. M-am interesat și eu”
Secretele alimentare ale fotbaliștilor dezvăluite de nutriționistul vedetelor din Liga 1 + Motivul pentru care oamenilor obișnuiți le este greu să slăbească