FOTBAL  »  Superliga  »  FC BOTOȘANI - RAPID

Marius Șumudică, întrebat despre ce s-a întâmplat în vestiar la Botoșani: „O să aflați zilele următoare”

Marius Șumudică (53 de ani) a fost extrem de supărat la finalul meciului dintre Rapid și Botoșani, scor 0-2, din runda cu numărul #12 din Superliga.

Articol de - Publicat duminica, 06 octombrie 2024, 21:00 / Actualizat duminica, 06 octombrie 2024 21:50

Șumudică a dat vina pe jucători, după ce Rapid a ajuns la a doua înfrângere cu el pe banca tehnică. Antrenorul spune că fotbaliștii lui ar fi trebuit să înscrie din ocaziile pe care le-au avut.

Întrebat ce le-a spus fotbaliștilor în vestiar la finalul partidei, Șumudică a spus: „O să aflați zilele următoare”.

„Scoateți-l pe Săpunaru din vestiar!” » Eșecul cu Botoșani a provocat reacții dure la Rapid: „Mulțumim, Marius Șumudică!”
FC BOTOȘANI - RAPID

În următoarele zile, în Giulești va avea loc o sedință între conducere și Șumudică, în urma căreia ar putea urma inclusiv plecare antrenorului.

Marius Șumudică, după ce Rapid a pierdut cu FC Botoșani: „Hasani dă pe lângă poartă, Săpunaru nu prinde poarta”

„Două reprize diametral opuse, în prima am controlat, am avut ocazii rarisime, am lovit bara, au scos de pe linia porții, nu am reușit să marcăm. Repriza a doua am început-o prost.

Un șut în blocaj, nu am respins și au marcat. Hasani dă pe lângă poartă, Săpunaru nu prinde poarta. Fotbalul te pedepsește. Trebuie să marcăm la situațiile pe care le avem. Dacă nu marchezi, nu ai cum să câștigi.

Mai contează cu cine joci? Toată lumea zicea că jucăm cu ultima clasată. Orice meci e greu de câștigat. E foarte strâns. Dacă pierzi un meci ești la retrogradare, dacă câștigi ești aproape de play-off”, a spus Marius Șumudică, la Prima Sport.

Am dominat prima repriză, nu am marcat. Am suferit acel gol dintr-o deviere. Am mai atacat steril. Am ocazie să fac 1-1, nu fac, am mai luat un gol pe contraatac și aia a fost. M-am săturat să se întâmple așa! Trebuie să ne mai asumăm și noi, nu doar antrenorii și conducătorii. E de ajuns, trebuie să ne trezim! Așa, nu văd nicio ieșire din situația asta. Noi trebuie să câștigăm meciul următor. Dacă nu ne asumăm și nu băgăm piciorul, nu văd cale de ieșire, nu avem nicio șansă!
- Cristi Săpunaru

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Nu a mai rezistat: Gigi Becali l-a scos de pe teren în minutul 28, la 0-1 cu Buzău!
Ședință de urgență la Rapid » Ce urmează după eșecul lamentabil cu FC Botoșani

EXCLUSIV „Pe băiatul meu îl cheamă Vladimir, după Vladimir Putin!” » O campioană a României, interviu fără rezerve: „Jocurile Olimpice NU au fost un succes!”

EXCLUSIV „Securistul era arbitru de Divizia C, voia să mă racoleze” » Interviu cu actorul Mihai Călin despre teatru, viața aspră din comunism și Revoluția din '89: „I-am dat două palme Claudiei, știam că glonțul face pneumonie”