FOTBAL  »  Superliga  »  FC BRAŞOV - "U" CLUJ 3-1

Braşovul a renăscut după ce şi-a reînnoit echipa » Precum Phoenix

Robert Ilyeş, Ilyeş, FC Braşov

Articol de GSP - Publicat luni, 02 august 2010 00:00

Deşi au pierdut mai mult de o echipă în pauza competiţională, braşovenii nu dau semne că ar putea avea probleme în acest sezon Vezi rezumatul partidei FC Braşov - "U" Cluj 3-1! (video)

Început modest de partidă ieri sub Tîmpa. Multe erori de ambele părţi, pase greşite, precipitări la finalizare şi foarte puţin fotbal, spectatorii preferînd să privească curcubeul în locul meciului!

Prima ocazie a venit abia în minutul 17, cînd Cristi Ionescu a şutat puternic puţin peste poartă de la 25 de metri. Următoarea fază de poartă a adus şi golul. Chipciu i-a centrat lui Ilyeş, care l-a umilit pe Boşneag lobînd subtil balonul peste portarul clujean din 6 metri. Claudiu Niculescu a adus egalarea chiar înainte de pauză, cu o execuţie "specialitatea casei", şut din lovitură liberă de la 25 de metri.

Golazzo Ionescu, Chipciu, "argint viu"
Clujenii n-au mai reuşit în repriza a doua să pună probleme, iar braşovenii au făcut spectacol. Mai întîi Ionescu a şutat impecabil de la 30 de metri, aproape de tuşă, direct sub vinclu, fără şanse pentru portarul oaspeţilor, aducînd-o pe FC Braşov în avantaj. Apoi a ieşit la rampă noua speranţă de sub Tîmpa, Alexandru Chipciu (21 de ani). Mai întîi l-a lăsat singur cu portarul pe Badea, care şi-a prelungit prea mult balonul, apoi l-a ridiculizat pe Belosevici şi a marcat pentru 3-1, cu un şut frumos la colţul lung.

Formaţia de sub Tîmpa a ajuns la două victorii consecutive şi se gîndeşte la întîlnirea cu Steaua din etapa viitoare, iar clujenii încă mai aleargă după primul punct în Liga 1.

13 jucători au plecat de la Braşov vara asta: M. Roman, Sburlea, Rui Duarte, Ezequias, N. Grigore, Zaharia, N. Diogo, Abrudan, St. Stancu, Savici, C. Munteanu, Nene şi Landauri

Au apărat finii lui Coman
După ce săptămîna trecută a depus memoriu la LPF pentru a-şi încheia conturile cu Braşovul, Dani Coman (31 de ani) s-a aflat ieri în tribună pentru a urmări partida. A avut şi de ce, în cele două porţi s-au aflat finii săi: Boşneag şi Mincă. "Robocop" a stat la tribuna oficială alături de rapidistul Mihai Roman, cel cu care ar putea fi din nou coleg, dacă devine liber de contract.

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Patronul milionar care merge cu metroul în București: „Fac socoteala, ies mult mai ieftin!”
Danezul care a venit să joace la Dinamo a rămas surprins de București: „Asta am făcut în prima zi” + Cum s-a trezit cu 50 de cenți în cont

Campionul mondial și european, suspendat pentru că a făcut semnul crucii la Jocurile Olimpice de la Paris: „Dumnezeu mi-a dat totul! Nu voi schimba nimic”

Între timp, în România: bazin semiolimpic inaugurat într-un sat fără canalizare » „Mobilizez babele de prin jurul meu și ne ducem împreună”