FOTBAL  »  Superliga  »  U CLUJ - DINAMO

Cătălin Cîrjan, după primul meci fără gol marcat de Dinamo în acest sezon: „Nu-mi amintesc vreo ocazie a Clujului”

Cătălin Cîrjan (centru), foto: Imago Images +7   FOTO
Cătălin Cîrjan (centru), foto: Imago Images

Articol de - Publicat marti, 03 septembrie 2024 00:35 / Actualizat marti, 03 septembrie 2024 01:21

U Cluj - Dinamo 1-0. Cătălin Cîrjan (21 de ani), mijlocașul „câinilor”, a oferit prima reacție după eșecul echipei sale. A fost primul meci din acest sezon în care Dinamo nu a marcat, însă rămâne echipa cu cel mai bun atac, la egalitate cu CFR Cluj.

Cîrjan a explicat faptul că Dinamo a dominat prima repriză și trebuia să înscrie, însă norocul nu a fost de partea echipei lui. El a precizat faptul că ardelenii au ținut de rezultat în a doua repriză datorită experienței, însă au tras de timp și au încercat să întrerupă jocul de foarte multe ori.

Cătălin Cîrjan, declarații după U Cluj - Dinamo 1-0: „Nu știu cât de echilibrat a fost meciul”

„Nu știu cât de echilibrat a fost meciul. În prima repriză ne-am creat foarte multe ocazii, i-am dominat, dar din păcate n-am înscris. În a doua repriză s-a văzut faptul că U Cluj este o echipă experimentată. Jucătorii lor au oprit jocul foarte mult, au făcut faulturi tactice.

Dinamo - U Cluj, 2 septembrie 2024 . FOTO: Imago
+2 FOTO

Nu-mi amintesc ca ei să fi avut ocazii mari. Au tras de timp, dar asta a fost, au câștigat astăzi. Vom reveni mai puternici când ne întoarcem (n.r. - după pauza prilejuită de meciurile echipelor naționale). În seara asta n-a intrat (n.r. - mingea în poartă). Prima repriză a fost foarte bună, ne-am bucurat de fotbal.

Suntem foarte pozitivi și o să fie din ce în ce mai bine. Ne dorim să intrăm în play-off, noi jucăm un fotbal frumos, nu cred că multe echipe joacă precum noi”, a declarat Cîrjan, la Prima Sport.

Pierdem un meci echilibrat, am făcut un joc bun în prima repriză. Ei n-au avut ocazie sau șut periculos.
N-am reușit să înscriem, iar ei după ce au dat gol au știut să gestioneze meciul. Au făcut o a doua repriză mai bună, mai eficace.
A fost un derby între două echipe foarte bune, am pierdut, dar mergem înainte. Am făcut multe lucruri bune, dar sper să continuăm tot așa.
Am avut 5 meciuri în deplasare, am adunat 12 puncte în total, puteam mai mult, dar sunt și aspecte pozitive în jocul nostru.