FOTBAL  »  Superliga  »  FCSB - RAPID

VIDEO + FOTO Ce nu s-a văzut la TV în FCSB - Rapid » „Războiul crucii” și cum a uitat Șumudică promisiunea făcută! Gestul neașteptat al lui N'jie după ce a fost schimbat

FCSB - Rapid +50   FOTO
FCSB - Rapid

Articol de , , - Publicat duminica, 27 octombrie 2024 23:06 / Actualizat duminica, 27 octombrie 2024 23:30

Derby-ul dintre FCSB și Rapid a strâns 40.287 de spectatori pe Arena Națională, a doua cea mai mare asistență din acest sezon. Momente interesante au fost remarcate de reporterii GSP prezenți la meci. Partida s-a terminat la egalitate, scor 0-0, însă derby-ul a oferit mai multe momente de impact.

Nu s-a abținut! Înjurat de galeria FCSB-ului, Marius Șumudică a reacționat cu gesturi OBSCENE
FCSB - RAPID

1. „Războiul” crucii

Marius Șumudică a venit cu crucea la FCSB - Rapid, foto: TikTok Rapid
+19 FOTO

Dacă Marius Șumudică a venit la stadion cu o cruce mare de lemn, la vedere, dar și cu mătănii, alți doi jucători ai rivalei și-au făcut semnul crucii în momentul în care echipele se aliniau pentru start.

Este vorba despre Florin Tănase și Vali Crețu. Patronul FCSB, Gigi Becali, recunoscut pentru fervoarea lui religioasă, n-a fost prezent la meci.

2. Octavian Popescu s-a zbătut mult, din nou, încercând să-și impună punctul de vedere în partea stângă de atac a roș-albaștrilor

Doar că are momente când este recalcitrant, când colegii nu-i înțeleg alegerile. În minutul 5 i-a făcut reproșuri lui Miculescu că s-a irosit o fază de atac după o lovitură executat de decarul gazdelor. În minutul 25, a venit replica, Olaru l-a certat pe Octavian Popescu că a preferat să-l lase să-și consume energia peste măsură, în loc să intre în combinație cu el.

3. Modă în Superligă, la granzii campionatului: : să-ți oxigenezi părul!

+45 FOTO

Patru titulari din derby-ul de pe Arena Națională au apelat la hairstylist pentru a avea un păr blond, în diverse nuanțe. Octavian Popescu de la FCSB, de mai multă vreme așa, plus Boupendza, Cristi Manea și Siegrist, de la Rapid.

4. După 5-0 cu Farul, Marius Șumudică a zis că este mai temperat de când s-a întors în fotbalul românesc, doar că presiunea derby-ului l-au făcut să uite de „promisiunea” făcută

Marius Șumudică, gesturi obscene în FCSB - Rapid, foto: Ionuț Iordache
Marius Șumudică, gesturi obscene în FCSB - Rapid, foto: GSP
+11 FOTO

În minutul 36, galeria celor de la FCSB l-a luat în colimator de tehnician. Nici Șumi n-a rămas indiferent la derapajul ultrașilor adverși: după ce i-a privit sfidător, s-a întors cu spatele, arătându-le posteriorul rivalilor, apoi s-a jucat cu guma de mestecat și le-a făcut un semn obscen oponenților.

5. Un lucru mai rar la FCSB! Nicio schimbare la pauză

FCSB - Rapid » Mesajele afișate de cele două galerii la derby, foto: GSP
FCSB - Rapid » Mesajele afișate de cele două galerii la derby, foto: Andrei Furnigă
FCSB - Rapid » foto: Ionuț Iordache
+17 FOTO

Se mai întâmplase o singură dată în actuala ediție, la 2-2 cu Unirea Slobozia, în etapa secundă.

Conform statisticianului GSP, Liviu Manolache, la acel duel, prima modificare a campioanei en-titre a fost în minutul 56. De fapt, o triplă modificare. Au intrat atunci Miculescu, Băluță și Edjouma, în locul lui Popa, Ștefănescu și Lixandru. În această seară, tot în minutul 56 s-a produs prima modificare! Daniel Popa în locul lui Băluță.

6. O petardă a explodat în zona careului mic rapidist în minutul 51, iar trei dintre jucătorii Rapidului au acuzat „șocul"

Manea, Boupendza și Borza s-au ținut cu mâinile de cap, iar arbitrul derby-ului, Istvan Kovacs, a întrerupt partida.

S-au făcut apeluri repetate de la megafon, ca fanii să nu mai arunce cu materiale pirotehnice. În minutul 56, la un atac al oaspeților, galeria Rapidului a ripostat cu petardă, care a bubuit la câțiva metri de Târnovanu. Portarul i-a reproșat „centralului” că n-a oprit jocul și a lăsat faza să continue. Și cei de la FCSB au mai aruncat alte două, pe fondul întreruperii partidei.

7. N'Jie a fost înlocuit în minutul 61 cu Alex Dobre și a ales să meargă spre banca de rezerve pe lângă galeria oaspeților

Sfidător, mergând alene, nouarul Rapidului a fost întâmpinat cu ostilitate de adversari, doi ultrași au încercat să arunce cu niște obiecte în el. Dar situația nu a escaladat, în afară de injurii și priviri tăioase.

Clasamentul la zi din Superliga

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Rapid, ofertă publică pentru titularul naționalei: „Îl vrem la iarnă! Ar juca într-un picior aici”
Dezgustător! Derapajul morbid al galeriei roș-albastre » Toate mesajele afișate de galerii la derby-ul FCSB - Rapid
Conflict între Șumudică și Charalambous la finalul derby-ului dintre FCSB și Rapid » Ce s-a întâmplat în drum spre vestiare

Cum arată un mic-dejun sănătos? O antrenoare născută în Siberia dă 3 variante simple: „Am văzut că aici nu prea se consumă”

Are peste 150 de medalii în România, dar se teme: „Mâncarea e scumpă, masajul e scump, sper să nu fiu nevoită să fac asta! Chiar cunosc pe cineva ...”