FOTBAL  »  Superliga  »  CFR CLUJ

CFR Cluj, victorie în amical » Pe cine a trimis Dan Petrescu în teren

Articol de - Publicat sambata, 12 octombrie 2024, 19:48 / Actualizat sambata, 12 octombrie 2024 20:20

CFR Cluj a câștigat un meci amical jucat cu Unirea Ungheni, scor 2-0. Bolgado și Kamara au înscris golurile echipei lui Dan Petrescu.

La fel ca mare parte a echipelor din Liga 1, CFR Cluj a profitat de pauza Superligii pentru a juca un amical. Elevii lui Petrescu au înfruntat Unirea Ungheni, locul 18 din Liga 2.

Petrescu a folosit cea mai bună echipă posibilă, nu a jucat Louis Munteanu, convocat la naționala U21 a României. Antrenorul clujenilor a folosit doi jucători U21 în echipa de start în prima repriză, pe Alin Fică și Matei Ilie, revenit după o accidentare de lungă durată.

Sărbătoarea centenarului la Ploiești: au „aprins” stadionul, la fix 58 de ani de la victoria cu Liverpool! Cum s-a încheiat amicalul cu Vitesse
PETROLUL LA 100 DE ANI

CFR Cluj, victorie cu Ungheni într-un meci amical

„Victorie în amicalul cu Unirea Ungheni. În minutul 34, după un corner executat de Cipri Deac, Bolgado a reluat cu capul și a reușit să înscrie. În repriza secundă, în minutul 74, Aussi a centrat în careu, Serebe a deviat pentru Kamara, care a înscris cu un șut din interiorul careului, stabilind scorul final al partidei, 2-0.

Echipa din prima repriză: Hindrich, Camora (C), Ilie, Bolgado, Simao, Keita, Djokovic, Fică, Korenica, Michael, Deac.
Echipa din a doua repriză: Gal, Peteleu, Boben, Graovac, Iacob, Artean, Păun, Filip, Mensah, Serebe, Kamara
Au mai evoluat în repriza secundă: Aussi, Lucaci, Kresic, Avram”, a transmis CFR Cluj pe pagina de Facebook a clubului.

În campionat, după revenirea lui Matei Ilie, care îndeplinește regula U21, Alin Fică are șanse mici să mai continue în echipa de start, locul lui ar putea fi luat de Artean sau de Adrian Păun.

CFR Cluj va juca la Ploiești, cu Petrolul, în etapa 13 din Superliga, pe 19 octombrie. Ardelenii sunt pe locul 4 în campionat, cu 18 puncte.

Unirea Ungheni e pe locul 18 în Liga 2, cu 7 puncte în 9 etape disputate.

Clasamentul din Superliga

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
„Iosefini” Marcel Răducanu numește „tricolorul” care nu trebuie să lipsească de la națională: „Ca el nu mai ai!”
Nationala
Așa ceva?! Cât s-a terminat amicalul Rapid - Voluntari, cu „greii” N'Jie și Boupendza titulari la debut » „Sunteți top, domnule Șumudică!”

A jucat pentru România la un Mondial, apoi a ajuns la Campionatul de la Canal! » Povestea celei mai infame competiții din România: fotbal, muncă silnică și torturi aplicate de criminali de drept comun!

„Am avut prime de la FCSB”, la 4 ani după Cazul Valiza! » Interviu-BOMBĂ cu Marian Cristescu despre o carieră plină de povești: „Budescu îl lua de urechi pe băiatul lui Ioan Niculae” + „Răzvan Lucescu ne-a legat cu sfoara”