FOTBAL  »  Superliga  »  CFR CLUJ

Surpriză! Dan Petrescu l-a ales pe înlocuitorul lui Louis Munteanu! A jucat doar 144 de minute în acest sezon

Dan Petrescu/ foto Imago Images

Articol de - Publicat vineri, 25 octombrie 2024, 19:27 / Actualizat vineri, 25 octombrie 2024 20:13

Cu Louis Munteanu accidentat, Dan Petrescu l-a titularizat pe Virgiliu Postolachi (24 de ani) în atacul celor de la CFR Cluj cu Sepsi, în etapa #14 din Superliga.

Louis Munteanu, principalul atacant de la CFR Cluj, e suspendat. El oricum a suferit o leziune musculară etapa trecută, în meciul termina 0-0 cu Petrolul, și nu ar fi fost disponibil. În locul lui, pentru partida cu Sepsi, a fost preferat Postolachi, „vârf” adus în vară în Gruia.

CFR Cluj - Sepsi, în etapa #14 din Superliga. Două goluri în 3 minute
CFR CLUJ - SEPSI

Postolachi, titular pentru CFR Cluj cu Sepsi

Virgiliu Postolachi a jucat 8 minute cu Petrolul etapa trecută. Partida cu Sepsi va fi a șasea din acest sezon pentru moldoveanul de la CFR Cluj. El s-a accidentat în august și a fost scos din circuit.

Postolachi a revenit pe teren pe 15 septembrie, cu FCSB, scor 2-2, când a jucat 15 minute. De atunci a mai jucat două partide, cu UTA, scor 1-3, pentru 28 de minute, și Petrolul. De fiecare dată a fost introdus pe final de meci.

Postolachi a mai fost titular în acest sezon doar cu U Cluj, scor 2-3, dar a fost înlocuit după 66 de minute, în timp ce în duelul cu U Craiova din startul sezonului a mai prins 28 de minute pe teren. Dan Petrescu l-a preferat pe el în locul lui Peter Michael pentru a-l înlocui pe Louis Munteanu, care are leziune musculară.

144 de minutea jucat Postolachi în acest sezon de Superliga

Echipa de start a lui CFR Cluj cu Sepsi: Mihai Popa - Simao Rocha, Bolgado, M. Ilie, Camora - Fică, Keita, Djokovic - Deac, Postolachi, Kamara

Virgiliu Postolachi, în tricoul lui CFR Cluj/ foto Imago Images

Louis Munteanu, accidentat

Cristi Balaj, președintele de la CFR Cluj, a detaliat situația lui Louis Munteanu pentru GSP, după meciul cu Petrolul.

Louis are o leziune musculară de gradul întâi. Este cea mai fină leziune, putea să fie mult mai grav. Nu știm cât va absenta. Vom vedea cum decurge recuperarea. El oricum e suspendat pentru etapa viitoare. Însă a avut noroc, pentru că orice sprint îi putea agrava accidentarea.

Am și vorbit cu el, iar el mi-a spus că e prima când suferă o leziune musculară. Așa că nu a știut cum să recunoască simptomele. Jucătorii care au mai trecut prin asta se opresc imediat, își dau seama. Dar nu a fost cazul lui pentru că el nu a mai suferit o astfel de accidentare. Dacă nu știi despre ce e vorba, poți considera că e o lovitură.

- Cristi Balaj, președinte CFR Cluj, pentru GSP

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Patronul din Superliga îl vrea pe jucătorul făcut praf de Gigi Becali: „L-aș lua oricând de la FCSB”
În plin divorț, soția lui Bogdan Vasiliu, rapidistul reținut de DNA, a transmis un mesaj neașteptat: „Mi-am făcut duș, m-am fardat...”
Stiri extrasport

Cum arată un mic-dejun sănătos? O antrenoare născută în Siberia dă 3 variante simple: „Am văzut că aici nu prea se consumă”

Are peste 150 de medalii în România, dar se teme: „Mâncarea e scumpă, masajul e scump, sper să nu fiu nevoită să fac asta! Chiar cunosc pe cineva ...”