FOTBAL  »  Superliga  »  FCSB - CFR CLUJ

Marea slăbiciune a CFR-ului » Ce s-a văzut în ultimele două meciuri

Adana Demirspor - CFR Cluj / Sursă foto: Facebook@ Adana Demirspor Kulübü

Articol de - Publicat sambata, 05 august 2023 06:28 / Actualizat sambata, 05 august 2023 09:35

Înainte de meciul cu FCSB, ardelenii de la CFR, mai combinativi și mai ofensivi ca în era Dan Petrescu, dau mari semne de slăbiciune la fazele fixe sub conducerea lui Mandorlini. Ultimele trei goluri din astfel de momente le-au primit: unul cu Universitatea Craiova (scor 1-1), în Gruia, plus cele două din returul cu Adana Demirspor (scor 1-2).

• FCSB - CFR Cluj are loc duminică, de la ora 21:30. Meciul va fi liveTEXT pe GSP.ro și televizat pe Orange Sport 1, prima Sport 1 și Digi Sport 1

Aproape o cu totul altă echipă față de sezonul trecut, cu un nou antrenor, Andrea Mandorlini, CFR și-a impresionat toți rivalii din campionat, în special prin stilul total schimbat, mai combinativ, mai ofensiv. Dovadă că în cele 5 partide din acest sezon, trei în campionat și două în cupele europene, a marcat de 8 ori, având o medie de 1,6 goluri pe meci.

Imaginile săptămânii în Europa » Bașkanul lui Adana a început negocierile pentru transferul de la CFR direct pe teren: „Îl vreau la noi!”
Adana - CFR 2-1

Cine pe cine ține?!

Numeroasele noutăți din echipă, dar și schimbarea sistemului de joc, au scos la iveală și slăbiciuni. Mai ales în manșa secundă a turului 2 preliminar din Conference League, cu turcii de la Adana Demirspor. Unde ardelenii au pierdut dramatic și meciul, și calificarea, cu două goluri încasate din faze fixe.

Primul din corner, al doilea după o lovitură liberă la care devierea cu pieptul a lui Muhar a devenit pasă de gol, pentru reușita lui Ndiaye, în minutul trei al prelungirilor.

La ambele faze a fost vorba de lipsă de marcaj, atacanții Adanei reușind să înscrie din preajma sau chiar din interiorul careului mic, practic fără opoziție. Genul de faze care nu se întâmplau pe vremea lui Dan Petrescu. Astfel, românii au încasat la Adana la fel de multe goluri ca și în primele 3 runde de campionat, dovadă că Mandorlini nu a reușit să închege și să omogenizeze sistemul ofensiv.

Senzația a fost că nici la acest gen de faze, când echipa ar trebui să-și fi însușit deja automatismele defensive, clujenii nu știu cine pe cine să marcheze. Dacă în duelurile de joc normale, fundașii se descurcă bine, problemele apar în momentele de organizare la cornerele sau loviturile libere ale adversarilor.

Cu alte cuvinte, fie echipa nu a înțeles ce cere antrenorul, fie încă nu există un lider care să coordoneze totul în teren.

Cu oltenii primiseră gol tot după un corner din stânga

După joc, Andrea Mandorlini și-a acuzat elevii de "nepăsare" la cele două goluri ale turcilor. Nu a vorbit însă și despre responsabilitatea sa de a organiza sistemul defensiv.

Pentru că semnele apăruseră încă dinaintea returului cu Adana, în ultima rundă de campionat, cu CSU Craiova. Când, în Gruia, echipa sa s-a văzut condusă tot în urma unei faze fixe. Oltenii au executat repede și scurt un corner de pe stânga (aceeași parte de la primul gol al turcilor, la Adana), Alex Mitriță a centrat, Kresic și Tachtsidis au sărit pe sub minge, iar Alexandru Crețu, din 6 metri, tot nemarcat, a înscris.

Încercarea de blocare a lui Ajeti a fost tardivă. Adică CFR a primit ultimele 3 goluri din faze fixe, ceea ce nu se întâmpla pe vremea lui Dan Petrescu, când apărarea era condusă de Andrei Burcă și Yuri.

Iar duminică urmează un alt test extrem de important, nu neapărat pentru clasament, sezonul fiind abia la început, dar pentru moral și orgoliu. Pentru că fragila CFR o va întâlni în Ghencea pe FCSB, echipa care în primele 3 runde nu doar că a câștigat tot, dar are atacul cel mai productiv din SuperLigă! Iar roș-albaștrii vin încărcați de entuziasmul calificării în turul 3 preliminar al Conference League, după ce i-au eliminat cu două victorii pe bulgarii de la CSKA 1948.

Două neglijențe, două greșeli ne-au costat. Am fost eliminați în urma a două goluri primite din nepăsare, atât la sfârșitul primei reprize, cât și la sfârșitul reprizei secunde. Și în tur a fost la fel, suntem supărați

- Andrea Mandorlini, antrenor CFR Cluj

Românul care a refuzat să mai stea în Superliga a semnat și va juca în Europa League: „Am venit să câștig trofee cu acest mare club”

Cine stă în poarta României la Euro 2024? Numărul 1 are o mare problemă: „Mă aștept ca Edi să meargă la sigur”

3 MARI întrebări despre selecția lui Edi Iordănescu în apărare: chiar nu exista o alternativă autentică?!