FOTBAL  »  Superliga  »  RAPID - SEPSI 2-2

Discurs brutal de sincer după Rapid - Sepsi 2-2: „Ne-au călcat în picioare! Titlu? Măcar să prindem play-off-ul”

Petrila, faza golului 2 al Rapidului cu Sepsi. Foto: Ionuț Iordache (GSP) +31   FOTO
Petrila, faza golului 2 al Rapidului cu Sepsi. Foto: Ionuț Iordache (GSP)

Articol de - Publicat marti, 06 august 2024 00:35 / Actualizat marti, 06 august 2024 00:38

Claudiu Petrila (23 ani), autorul golului doi al giuleștenilor în Rapid - Sepsi 2-2, a avut un discurs realist la finalul partidei, declarându-se extrem de descurajat de forma actuală a Rapidului, echipă fără victorie în primele patru etape din actuala stagiune de Superligă.

Acesta a discutat și pe marginea momentelor tensionate de la finalul partidei: suporterii giuleșteni i-au cerut demisia lui Neil Lennon, care nici nu a fost prezent la partidă din cauza unei tragedii în familie, și și-au manifestat totodată și o dorință: instalarea lui Marius Șumudică pe banca tehnică.

Claudiu Petrila: „A fost un egal norocos, nu merităm nici măcar acest punct!”

„Nu știu ce se întâmplă. Nu jucăm nimic, au venit în Giulești și ne-au călcat în picioare. A fost un egal norocos, nu meritam nici măcar acest punct, nu am legat trei pase! Am fost omul meciului deoarece am alergat cel mai mult. Nu știu cum să ieșim din pasa asta proastă, însă trebuie să o facem.

Nu mai putem cere timp, etapele trec și nu avem puncte. Nu putem bate pe nimeni, nici măcar în Giulești! Nu îmi pot da cu părerea despre sistemul de joc, vom vedea la analiză ce vom face. Secunzii au fost pregătiți, au știut din timp ce trebuie să facă, însă ne-a lipsit mister, sper să fie lângă noi de meciul viitor”, a spus Petrila la flash-interviu.

Despre momentele de la finalul partidei, jucătorii formației în alb și vișiniu fiind băgați „în ședință”, acesta a avut de spus următoarele: „Sunt și eu acolo, am o parte din vină și trebuie să fac mai mult. Momentan, cred că vorbim despre un blocaj psihic. Au fost momente grele. Titlu? Să prindem play-off-ul măcar, la modul în care ne prezentăm.

Kevin Varga a deschis rapid scorul pentru covăsneni, chiar în minutul 42, profitând de o neînțelegere în defensiva Rapidului și o eroare a lui Filip Blazek. Slovacul s-a revanșat la faza imediat următoare, restabilind egalitatea și consemnând un start electric de partidă în Giulești.

Rapid - Sepsi // FOTO: Ionuț Iordache (GSP)
+26 FOTO

Petrila a făcut 2-1 în minutul 42, iar Debeljuh a egalat în minutul 69 pentru Sepsi. Trupa lui Bernd Storck a dominat teritorial, fiind mai prezentă în ultima treime alb-vișinie. Rapid rămâne fără victorie în primele 4 etape (un eșec, trei remize), în timp ce Sepsi urcă pe locul al patrulea. Uluitoare a fost statistica posesiei: 72% pentru Sepsi!

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Mihai Rotaru sparge banca! Cât plătește Craiova pentru transferul lui Cicâldău » Mutarea e definitivă, pe 4 ani

„Domnule Ion Țiriac, ați primit pensia recalculată?” » Răspunsul miliardarului pentru GSP: „Mi-e rușine să spun! Scuzați-mă...”

Simona Halep și proaspăta soție a lui Ianis au atras toate privirile la evenimentul de la Academia lui Hagi