FOTBAL  »  Superliga  »  UTA - RAPID

A purtat banderola Rapidului, dar știe că Săpunaru rămâne liderul echipei: „Cristi e căpitanul nostru”

Fundașul dreapta Cristopher Braun (32 de ani) s-a declarat onorat de faptul că a burtat banderola de căpitan al Rapidului în partida cu UTA Arad, scor 1-1, din prima rundă a noului sezon de Superliga.

Articol de - Publicat sambata, 13 iulie 2024 23:20 / Actualizat sambata, 13 iulie 2024 23:33

Cu Cristi Săpunaru rămas pe banca de rezerve pe tot parcursul meciului de la Arad, Cristopher Braun a fost căpitanul Rapidului. Banderola i-a purtat noroc. În minutul 23, neamțul a deschis scorul. A fost primul gol marcat de Braun pentru Rapid.

Apărătorul se bucură că avut ocazia să poarte banderola Rapidului, dar este conștient de faptul că asta nu se va mai întâmpla atunci când Săpunaru va fi pe gazon.

Cristopher Braun, după ce a purtat banderola Rapidului: „Al nostru căpitan e Cristi Săpunaru”

„Nu e nouă noua poziție, am mai jucat mijlocaș de bandă, mă simt bine în această zonă a terenului și îmi place să ajung în fața porții pentru a marca. A fost o onoare să fiu căpitan, dar știu că al nostru căpitan e Cristi Săpunaru, de fiecare dată când e pe teren Cristi, el va fi căpitanul echipei.

Meciurile sunt la început, sunt probleme fizice, e normal, dar o să fim bine în curând din punct de vedere fizic”, a spus Christopher Braun, conform sport.ro.

A fost un meci foarte bun, cred că am fost foarte bine în prima repriză, cât timp am fost proaspeți. Trebuia să marcăm al doilea gol. Pentru primul meci, cu noua formație, cu noii jucători, cred că a fost bine. Cred că este un punct obținut pe un teren greu. Am jucat cu 3 fundași. Îi avem pe Rrahmani, pe Burmaz, pe Jambor, atacanți foarte buni, trebuie să îi folosim pe toți 3.Am văzut meciurile din finalul sezonului trecut și echipa era destul de largă pe faza defensivă, am vrut să fim solizi pe faza defensivă. În prima repriză am jucat foarte bine. Antrenorul advers a făcut 3 schimbări la pauză, au marcat repede, dar echipa a reacționat bine. Vreau să creștem pas cu pas.
- Neil Lennon, antrenorul Rapidului

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Rezultat șocant în Liga Națiunilor » Georgia și-a zdrobit adversara, o națională prezentă la Euro 2024: „Fiasco, rușine! Cea mai slabă prestație din istorie”
Bănel Nicoliță, impresionat de mutarea de la FCSB: „Va face furori. M-am interesat și eu”
Secretele alimentare ale fotbaliștilor dezvăluite de nutriționistul vedetelor din Liga 1 + Motivul pentru care oamenilor obișnuiți le este greu să slăbească