FOTBAL  »  Superliga  »  PANDURII - RAPID 3-0

Cronica meciului Pandurii - Rapid 3-0, scrisă de Cătălin Ţepelin » Şah şi suflet

Pandurii s-a impus cu 3-0 în faţa Rapidului, prin golurile lui Batin(2) şi Vranjes +11   FOTO
Pandurii s-a impus cu 3-0 în faţa Rapidului, prin golurile lui Batin(2) şi Vranjes

Articol de GSP - Publicat sambata, 26 noiembrie 2011 00:00 / Actualizat sambata, 26 noiembrie 2011 22:47

Cu un joc ofensiv impresionant, "pandurii" lui Grigoraş i-au pus la colţ pe rapidişti şi se îndreaptă hotărîţi spre titlul de "cea mai frumoasă echipă a toamnei"


Răzvan Lucescu e nervos, dar îşi camuflează iritarea sub un zîmbet zeflemitor, privind cum Vranjes îşi potriveşte mingea pe var. Bosniacul îl hipnotizează pe Coman şi săgetează plasa cînd rapidiştii încă mai protestau la penalty (14).

VEZI AICI REZUMATUL PARTIDEI!

Balaj nu ezitase, duelul Marcos Antonio - Batin, cu gorjeanul zburînd cîţiva metri din brînciul brazilianului, s-a încadrat perfect pe explicaţia din regulament. Forţă disproporţionată,adică. De fapt, întreg meciul a fost un exemplu de forţă disproporţionată, cu Rapid mereu sub val.

Şahul lui Grig
Grigoraş, poate cel mai apreciat antrenor al momentului, l-a zăpăcit pe Lucescu printr-o mişcare tactică neaşteptată. Cardoso, folosit doar fundaş în acest sezon, a fost mutat în trioul ofensiv. Dublu sens: l-a dominat fizic pe Rui Duarte, ieşind mereu pe plus la atacurile Pandurilor, şi i-a tăiat rapidistului orice poftă de a-şi mai susţine colegii din avanposturi.

Ocaziile gorjenilor începuseră din minutul 5, cînd Cardoso centrase perfect, dar Batin încă nu era încălzit şi n-a ajuns la minge în 5 metri. După 1-0, aceiaşi actori, altă ocazie, cu reluarea atacantului la doar o palmă de bară (27). Şi festivalul ofensiv a fost desăvîrşit pentru 2-0 cu un traseu frumos, închis de Batin după un şut deviat (34).

Ziua în care nu îţi iese nimic
Rapidul? Nimic. A fost, probabil, una dintre acele zile în care unei echipe nu-i iese nimic indiferent ce-ar încerca. Anesteziaţi de entuziasmul Pandurilor, Pancu, Lucescu şi ceilalţi s-au refugiat într-o nervozitate care, evident, nu putea produce ocazii. De atfel, prima fază la care Mingote a avut ceva palpitaţii a venit abia după pauză, cînd Marcos Antonio a tras moale în blocaj (50).

Natural, a venit şi golul 3. În miezul fazei, acelaşi ubicuu Batin, care de data asta doar apus latul la o pasă de o geometrie impresionată a lui Maxim (65).

Răzvan a luat-o spre tribune, mestecînd ceva înjurături spre Balaj. Deşi ar fi ieşit mai cîştigat să recunoască elegant că Rapid n-a mişcat în faţa unei echipe mult mai generoase în efort şi-n exprimare. Şi să-i strîngă mîna lui Grigoraş, aşa cum ar trebui s-o facă oricine este suporter al fotbalului curat, ofensiv şi spectaculos.

CASETA MECIULUI
Pandurii:
Mingote - Vlad, Viera, Chiricheş, Cardoso - Rusu, Voiculeţ, Nistor - Vranjes, Batin, Maxim

Antrenor: Petre Grigoraş
Rezerve: Lazăr, Rada, Avramescu, Cirstea, Brata, Lemnaru

Rapid: Coman - Rui Duarte, Marcos Antonio, Oros, Ezequias - Teixeira, Grigore, Herea - Deac, Pancu, Surdu
Antrenor: Răzvan Lucescu
Rezerve: C. Straton, O. Burcă, Alexa, Apostol, Sburlea, Roman, Cassio

Arbitru: Cr. Balaj
Asistenţi: Z. Szekely (ambii din Baia Mare), Ad. Vidan (Bucureşti)

Goluri: Vranjes ('14, penalty), Batin ('34, '64)

 

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Citește și:
Dan Petrescu, invidios pe rivali: „FCSB cumpără pe bandă rulantă toți jucătorii buni din România” » Ce a spus despre succesul de la PAOK
Superliga
Dan Petrescu, invidios pe rivali: „FCSB cumpără pe bandă rulantă toți jucătorii buni din România” » Ce a spus despre succesul de la PAOK
Noi reacții în scandalul Sinner » Medvedev, Wawrinka, Kyrgios și Kafelnikov atacă: „WADA e cea mai coruptă organizație! Poți ajunge la orice înțelegere vrei, chiar dacă ești vinovat”
Tenis
Noi reacții în scandalul Sinner » Medvedev, Wawrinka, Kyrgios și Kafelnikov atacă: „WADA e cea mai coruptă organizație! Poți ajunge la orice înțelegere vrei, chiar dacă ești vinovat”
Spaniolii scriu din nou despre transferul lui Andrei Rațiu la Barcelona » Cât vor să achite catalanii pentru el + Ce alte cluburi îl mai urmăresc
Stranieri
Spaniolii scriu din nou despre transferul lui Andrei Rațiu la Barcelona » Cât vor să achite catalanii pentru el + Ce alte cluburi îl mai urmăresc

Anunț MAJOR: Jannik Sinner a acceptat 3 luni de suspendare din tenis! » Cum a motivat gestul

ULUITOR: A jucat în două finale de Liga Campionilor și acum va evolua pentru Adunații Copăceni! » Cum a ajuns în campionatul județean din Giurgiu


Comentarii (202)
borat101
borat101  •  28 Noiembrie 2011, 21:36
Postat de kilimanjaro pe 27 Noiembrie 2011, 18:33

Pe Rapid nu trebuie să te superi. Trebuie înțeleși așa cum sunt ei. E la fel ca și cum te-ai supăra pe un copil autist că face ceva prostie. Ei, Rapidul, nu au discernământ. Singurul lucru clar este că nu au niciun viitor dacă vor continua așa. Vor deveni la fel de banali ca un copac pe stradă.

Ai totala dreptate, in tr.oaca in care se afla fotbalul Romanesc, RAPID se descurca destul de bine in ziua de astazi. Diferenta intre anii comunisti si cei de acum, este ca cooperativa comunista retrograda echipe ca RAPIDUL iar acum le tine sa supravietuieasca in primele 5-10 locuri de ochii pr.o.s.ti.lor. Dar atentie, in ziua de astazi au mai adaugat cireasa de pe tort aia stricata a Democratiei, se numeste Coruptie Libera, cu un Urziceni, cu un Otelul Galati, cu o Timisoara retrogradata, cu o desfiintare a unui club de traditie ca Univ. Craiova, etc... etc...

borat101
borat101  •  28 Noiembrie 2011, 21:27
Postat de grigs1981 pe 27 Noiembrie 2011, 17:49

Joc fff slab al Rapidului.Daca penalty-urile pentru Rapid nu sunt niciodata valabile,cele contra Rapidului sunt intotdeauna in regula,fara discutii.Dupa un penalty,echipa lui Grig a marcat al doilea gol cu noroc(face parte din joc),iar al treilea a venit logic pe o cadere psihica a Rapidului inexplicabila doar pentru cine nu cunoaste fotbalul romanesc.Rapid a pierdut pentru ca ajucat"neorganizat"mai ales in aparare.Dupa cum se poate observa,echipa lui Grig puncteaza la impresia artistica mai ales cu echipele din sus-ul clasamentului,cu celelalte joaca f slab,iar afara ar incasa-o mai rau ca Otelul.

Tu nu te-ai prins ce a zis Becali in cod cu o zi inaintea meciului? Ia dat de gol pe RAPIDISTI. Eu am pariat pe Pandurii instant. De joc nici nu mai vreau sa vorbesc, era super tare sa vad un astfel de BLAT ar RAPIDISTILOR la Pandurii, imi aducea aminte de meciul de la CFR Cluj jucat in acceasi maniera de RAPIDISTI dupa penala bricheta ca razbunare.

borat101
borat101  •  28 Noiembrie 2011, 21:22

Sah si Casele de Pariuri, ce mai faceti pe pr.o.s.tii. Asta este titlul adevarat.

Vezi toate comentariile (202)
Comentează