FOTBAL  »  Superliga  »  CSU CRAIOVA - UNIREA SLOBOZIA

Mesajul lui Costel Gâlcă pentru suporterii Craiovei, după ce Universtatea a urcat pe 2: „Asta le cer”

Constantin Gâlcă, antrenor CSU Craiova / foto: Imago Images

Articol de - Publicat luni, 30 septembrie 2024 23:32 / Actualizat luni, 30 septembrie 2024 23:35

Constantin Gâlcă (52 de ani), antrenorul de la CSU Craiova, a tras concluziile, după ce echipa lui a învins-o pe Unirea Slobozia, scor 3-0, în runda cu numărul #11 din Superliga.

După acest meci, Craiova a urcat pe locul doi în Superliga, cu 19 puncte. La final, Gâlcă a spus că se gândește la titlu.

Constantin Gâlcă se bucură că oltenii nu au luat gol în acest meci. Regretă totuși că echipa lui nu a jucat și în repriza secundă așa cum a făcut-o în prima. Le cere suporterilor să aibă încredere în jucători și să susțină echipa în continuare.

Constantin Gâlcă, după ce CSU Craiova a învins-o pe Unirea Slobozia: „Nu am luat gol și este un lucru pozitiv pentru noi”

„A fost bine. În prima repriză am jucat foarte așezat. Am venit cu centrări cum ne-am dorit. Am și marcat două goluri. Cred că în repriza a doua trebuia să deschidem mai bine jocul. Știm că Slobozia se închide foarte bine, aglomerează. Jocul s-a complicat puțin, așa este.

Nu am luat gol și este un lucru pozitiv pentru noi. Era altceva cu câteva puncte în plus. Era altă încredere, cred că arătat altfel. Am mai spus, producem multe ocazii de gol, dar nu le concretizăm. Importante sunt punctele, să câștigăm.

Le cer suporterilor să susțină jucătorii. Încercăm să câștigam toate punctele în fiecare meci. Am spus și cu alte ocazii, trebuie să scoatem maximum din fiecare meci și să ne gândim să ne luptăm la titlu. Doar cu această mentalitate o să reușim.

Depinde doar de noi. Depinde și de suporteri, sunt foarte importanți. Sper să fim mult mai omogeni să să arătăm mult mai bine în viitor”, a spus Constantin Gâlcă, la Prima Sport.