FOTBAL  »  Superliga  »  RAPID - OȚELUL

Dan Șucu, foto: Ionuț Iordache +16   FOTO
Dan Șucu, foto: Ionuț Iordache

Articol de , - Publicat sambata, 28 septembrie 2024 22:46 / Actualizat sambata, 28 septembrie 2024 22:49

Rapid joacă acum împotriva celor de la Oțelul Galați, într-un duel din etapa 11 a Superligii. Dan Șucu, acționarul majoritar al giuleștenilor, a fost prezent pe stadion, după ce etapa trecută, la Clinceni, la duelul cu Unirea Slobozia, a absentat.

Dan Șucu nu a asistat în acest sezon la o victorie a Rapidului pe teren propriu. În prima repriză a duelului de pe Giulești, formația lui Șumudică a insistat mai mult. Și-a creat ocazii prin Rareș Pop și Borisav Burmaz, însă nu a reușit să expedieze decât un șut pe poarta lui Iustin Popescu.

Dan Șucu, în Rapid - Oțelul Galați, foto: Ionuț Iordache
+11 FOTO

Fotoreporterul GSP l-a surprins pe acționarul majoritar de la Rapid la pauza meciului. Acesta, vizibil îngândurat, s-a întreținut cu Viorel Moldovan, președintele clubului.

Rapid are o șansă mare de a urca în clasament în contextul în care multe dintre echipele fruntașe s-au încurcat în această etapă. Șucu a stat de vorbă la pauza meciului cu Mircea Lucescu, selecționerul României, și Mihai Stoichiță, directorul executiv al Federației Române de Fotbal (FRF).

Cei trei au avut o discuție preț de câteva minute la pauza meciului dintre Rapid și Oțelul Galați. La acest scor, trupa lui Marius Șumudică rămâne pe locul 9, cu 13 puncte acumulate. De cealaltă parte, Oțelul Galați ar putea urca pe locul 2, cu 18 puncte.

A trecut foarte mult timp de când nu am mai câștigat acasă. Oțelul e o echipă organizată, care joacă de mult timp împreună. Au primit doar 2 goluri în ultimele 8 meciuri, sunt foarte bine organizați din punct de vedere defensiv, profită de orice instabilitate a adversarului cu contraatacuri tăioase.
Am avut doar 4 zile la dispoziție, am putut doar să recuperez jucătorii. Am ajuns marți dimineață acasă, știți cum e traficul, am plecat târziu de la Clinceni, știți cum sunt jucătorii, dau autografe, suntem o echipă iubită.

- Marius Șumudică, antrenor Rapid

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Gest HULIGANIC în Giulești » Atac îngrozitor la adresa siguranței presei! Jurnalist bruscat de un impresar care purta o legitimație a clubului din Superligă: „Dormiți!”
S-a întâmplat fix lucrul care l-a scos din sărite pe Șucu: „Nu pot accepta așa ceva!”
Partenera titularului de la Rapid a plecat din România: „Alte 3 luni departe de tine. Nu sunt sigură dacă devine mai greu sau mai ușor”

Cosmin Olăroiu nu ne vrea în UE, Ion Țiriac nu ne vrea în NATO! Declarații controversate în studioul GSP: „Sunt stupefiat! Nu-mi trebuie bază militară! Știți ce ar merge, în schimb?”

Ce-a pățit soția fotbalistului când a ajuns în Botoșani? „S-a dus la mall în Iași, o sută de kilometri, și ne-a spus: «Mamă, ce oraș mare»!”