FOTBAL  »  Superliga  »  POLI IAȘI

Jucătorul celor de la FCSB a semnat în Superligă » Anunțul noului său club

Tânărul David Andronic Popa (17 ani, extremă dreaptă) ar urma să joace sub formă de împrumut pentru Poli Iași până la sfârșitul acestui sezon. / foto: Imago Images

Articol de - Publicat marti, 06 august 2024 18:25 / Actualizat marti, 06 august 2024 19:10

David Popa (17 ani) a fost împrumutat la Politehnica Iași de către FCSB.

David Popa evoluează pe postul de atacant lateral și a fost utilizat de FCSB în acest sezon în returul din preliminariile Champions League, cu Virtus, scor 4-0.

Comunicatul clubului: „Bine ai venit, David!”

Ieșenii au anunțat mutarea pe rețelele de socializare.

David Popa a semnat cu Poli Iași / Foto: Facebook

„Bine ai venit, David! Atacantul lateral David Popa a semnat contractul cu Poli Iași. Născut la data de 13 martie 2007 la Luduș, tânărul jucător a venit sub formă de împrumut de la FCSB și a evoluat deja în actualul sezon, în preliminariile Ligii Campionilor, pentru campioana țării. Mult succes în Copou, David!”, a transmis Politehnica Iași pe Facebook.

David Popa este junior al campioanei României. Atacantul și-a făcut debutul la seniori pentru FCSB și a adunat 4 meciuri în tricoul roș-albaștrilor.

David Popa a primit șansa debutului sezonul trecut, într-un duel cu Universitatea Craiova, pe finalul partidei, în minutul 90. Popa a mai intrat 9 minute într-o partidă cu CFR Cluj și o repriză împotriva celor de la Rapid.

În returul FCSB-ului cu Virtus, David Popa a intrat în repriza a doua și a jucat din nou 45 de minute și i-a oferit lui David Miculescu pasa de la golul 4.

Gigi Becali l-a lăudat la debut: „E de genul lui Mitriță”

După debutul scurt împotriva Universității Craiova, Gigi Becali a fost impresionat de calitățile tânărului David Popa. Finanțatorul FCSB l-a asemănat cu Alexandru Mitriță.

„I-am dat telefon lui Mihai (n.r. – Mihai Stoica) după două faze și i-am spus că Popa va fi fotbalist. E de genul lui Mitriță. O să fie fotbalist mare. Numai ca să-l putem aduce i-am luat și părinții la centrul de copii de la FCSB.

O să joace el în locul lui Tavi Popescu. George a pierdut toate mingile. Miculescu s-a ascuns de minge. E drept că n-a ajuns nicio minge la el, a jucat prost toată echipa”, a declarat la acel moment Gigi Becali.

Politehnica Iași va disputa următorul meci în Superliga cu Dinamo, luni, de la ora 22:00, pe stadionul „Emil Alexandrescu”.

Match Quiz Poli Iași - Dinamo

Te pricepi la fotbalul din Superligă? Plasează gratuit predicțiile tale și câștigă premiile puse în joc!

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Penaltyuskas și geniul etern al lui „Il Luce”! România rezolvă pe final „puzzle-ul” Lituania și conduce detașat grupa din Liga Națiunilor!