FOTBAL  »  Superliga  »  UTA

Debut cu stângul pentru UTA în primul amical al verii împotriva campioanei Bosniei

UTA Arad - FK Borac Banja Luka 1-2 / Foto: Facebook

Articol de - Publicat luni, 24 iunie 2024 21:48 / Actualizat luni, 24 iunie 2024 22:28

UTA, ocupanta locului 7 din sezonul trecut al Superligii, a pierdut primul amical din perioada de pregătire de vară din orașul sloven Rogla, scor 1-2, în fața formației FK Borac Banja Luka, campioana din Bosnia și Herțegovina.

Elevii lui Mircea Rednic s-au văzut conduși încă din minutul 38 prin reușita semnată de Vranjes. La doar două minute de la startul reprizei secunde, Djajic le-a dublat avantajul bosniacilor.

„Bătrâna Doamnă” a redus din diferență în minutul 61, grație unui gol semnat de atacantul Ezekiel Imoh dintr-o lovitură de pedeapsă.

Fotbaliștii pe care s-a bazat Mircea Rednic la UTA - FK Borac:

Mircea Rednic i-a trimis pe teren în primul 11 pe următorii jucători: Robert Popa (portar), Diego Rodrigues (fundaș dreapta), Darius Iurasciuc (fundaș central), Alexandru Benga (fundaș central), Răzvan Trif (mijlocaș stânga), Cristian Mihai (mijlocaș defensiv), Joao Pedro (mijlocaș central), Raoul Cristea (atacant central), Andrej Fabry (mijlocaș ofensiv), Eric Omondi (aripă stânga) și Andrei Dumiter (atacant central).

Au fost rezerve: Aleksander Mitrovic (portar), Dejan Iliev (portar), Cornel Râpă (fundaș dreapta), Ibrahima Conte (fundaș central), Ionuț Anișorac (fundaș stânga), Ekmeki Ahmet (atacant), Van Drumen (mijlocaș stânga), Alessio Calotă (mijlocaș central), Abris Samson (mijlocaș dreapta), Andrei David (mijlocaș ofensiv), Loai Halaf (atacant), Ezekiel Imoh (atacant central)

Cine este FK Borac, adversara celor de la UTA

Cotată la 7,4 milioane de euro de către site-ul de specialitate Transfermarkt, mai slab decât UTA (10,63 milioane de euro), este campioana en-titre din Bosnia și Herțegovina. Borak a mai câștigat de două ori campionatul (2021 și 2011), o dată Cupa Bosniei și Herțegovinei (2010) și o dată Cupa Iugoslaviei (1988).

Borac evoluează pe stadionul Gradski Banja Luka, o arenă ce cuprinde 9.730 de locuri.

VIDEO Dinamo - UTA Arad 2-0. Mircea Rednic îl atacă pe Răzvan Zăvăleanu: „Nu am fost respectat deloc! Ar trebui să îmi plătească salariile restante”

Cu doar două zile înainte de România - Olanda, Valentin Mihăilă a semnat: „Suntem fericiți să vă anunțăm”
Nationala
Lovitura dată de Maccabi Tel Aviv înaintea meciurilor cu FCSB » A semnat seara trecută
Liga Campionilor

Postul TV de sport a devenit de astăzi indisponibil în România! Dispare după 18 ani » Două competiții importante rămân „în aer”

Rafael van der Vaart, dialog cu GSP: „România? Mai bine întâlneam Spania sau Germania” » „Tricolorul” care l-a impresionat