FOTBAL  »  Superliga  »  SEPSI - VIITORUL, 18:30, DIGI, DOLCE, LOOK, GSP.RO

Delegare controversată: Istvan Kovacs, central la meciul lui Sepsi contra Viitorului

Foto: Cristi Preda/Gazeta Sporturilor
Foto: Cristi Preda/Gazeta Sporturilor

Articol de GSP - Publicat sambata, 05 august 2017 14:47

Istvan Kovacs a fost delegat de Comisia Centrală a Arbitrilor (CCA) la meciul dintre Sepsi Sfântu Gheorghe și Viitorul, care se va disputa sâmbătă la Brașov. 

Centralul din Satu Mare va conduce meciul din etapa a patra a Ligii 1, ajutat de asistenții Ovidiu Artene și Bogdan Velicu, informează site-ul CCA.

De-a lungul timpului, Istvan Kovacs a fost subiectul mai multor controverse cauzate de etnia sa. Printre acestea, se numără o eliminare a lui Cosmin Matei în octombrie 2013, la un meci dintre Astra și Dinamo, când fotbalistul ar fi aplaudat galeria care scanda "Afară, afară cu ungurii din țară".

Fotbalistul a văzut al doilea cartonaș galben, deoarece arbitrul a considerat că că jucătorul încuraja manifestările galeriei.

"Am avut mare încredere în el, dar mi-a demonstrat că este patriot faţă de ungurii lui. Nu a dat penalty pentru că e ungur! De acest lucru eu sunt sigur 100%", afirma și Gigi Becali la capătul unui meci FCSB-Ceahlăul 1-3, disputat în 2010, când Kovacs ar fi refuzat o lovitură de la 11 metri roș-albaștrilor.

De altfel, fostul președinte CCA, Gheorghe Constantin, a declarat în trecut că la testele scrise, Istvan Kovacs avea probleme în a lua notă de trecere pentru că avea dificultăți în ce privește exprimarea în limba română.

Meciul dintre Sepsi și Viitorul se va disputa sâmbătă, de la ora 18:30 și va putea fi urmărit în direct pe TV Digi Sport, TV Dolce Sport, LookTV și liveTEXT pe GSP.ro.

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Citește și:
Noi reacții în scandalul Sinner » Medvedev, Wawrinka, Kyrgios și Kafelnikov atacă: „WADA e cea mai coruptă organizație! Poți ajunge la orice înțelegere vrei, chiar dacă ești vinovat”
Tenis
Noi reacții în scandalul Sinner » Medvedev, Wawrinka, Kyrgios și Kafelnikov atacă: „WADA e cea mai coruptă organizație! Poți ajunge la orice înțelegere vrei, chiar dacă ești vinovat”
Golgheterul din Superliga are cu ce se lăuda în plan personal! » „Jumătatea” lui arată spectaculos
Stiri extrasport
Golgheterul din Superliga are cu ce se lăuda în plan personal! » „Jumătatea” lui arată spectaculos
A bătut-o pe Dinamo, dar Alibec are altă rivală în Superligă: „Avem o revanșă de luat, ne-au dat cu terenul în cap!”
Superliga
A bătut-o pe Dinamo, dar Alibec are altă rivală în Superligă: „Avem o revanșă de luat, ne-au dat cu terenul în cap!”

Anunț MAJOR: Jannik Sinner a acceptat 3 luni de suspendare din tenis! » Cum a motivat gestul

ULUITOR: A jucat în două finale de Liga Campionilor și acum va evolua pentru Adunații Copăceni! » Cum a ajuns în campionatul județean din Giurgiu


Comentarii (22)
10153265676692248
Daniel Balteanu  •  05 August 2017, 16:43

Intreb si eu eu o chestie. De ce e asa controversata?Delegarile de la Timisoara - FCSB si Timisoara - Juventus Bucuresti, cand au fost pusi fluierasi din Bucuresti nu erau controversate?La faza cu galeria decizia lui a fost una corecta, sa ii dea galben aluia...Xenofobia, rasismul si gesturile nesportive nu au ce cauta nu numai in fotbal, ci in sport in general. Intrebati mai bine pe la Comisia aia de Arbitri de ce se pun arbitrii din Bucuresti la meciurile echipelor din Bucuresti...sau aia nu conteaza?

1497200023693000
Suto Laszlo  •  05 August 2017, 15:58

Si iata asa am ajuns ca un cetatean roman de etnie maghiara nu ar avea dreptul sa fie arbitru in Romania ca mai sint si jucatori de fotbal de etnia lui ,si poate sa le faca favoruri.

blatistu49
blatistu49  •  05 August 2017, 17:36

a arbitrat corect FCSB cu CLONA CSUepreacorect fata de altiiTUDORI GAMAJI CHIVULETI niste golani tinuti de mafie in libertate ast masuri dela dna doctor

Vezi toate comentariile (22)
Comentează