FOTBAL  »  Superliga  »  FARUL

Denis Alibec a numit cel mai mare regret al carierei sale: „Aveam o șansă mare, acolo am învăţat cam tot ce ştiu despre fotbal”

Denis Alibec, 33 ani, s-a reîntors la Farul Constanța, iar acesta s-a arătat extrem de încrezător înaintea partidei cu Hermannstadt (mâine, ora 22:00) / captură Farul Constanța

Articol de - Publicat marti, 27 august 2024 20:46 / Actualizat marti, 27 august 2024 22:46

Denis Alibec a revenit în această vară la Farul Constanța. Atacantul român a declarat că cea mai mare greșeală din cariera lui a fost că a plecat de la Inter.

Atacantul român a evoluat în 48 de partide la echipa de juniori a lui Inter, dar și două meciuri la echipa mare a milanezilor.

Denis Alibec: „Mai aveam multe de arătat acolo”

Denis Alibec a declarat că ar fi trebuit să rămână la Inter deoarece mulți atacanți au părăsit echipa după ce a plecat el. Denis a mers împrumut la Mechelen pentru a prinde minute, iar când s-a întors de la belgieni a fost cedat la Farul Constanța.

Denis Alibec și-a dorit să lucreze din nou cu Gică Hagi

Întrebat ce ar schimba dacă ar putea, Denis Alibec a răspuns: „În primul rând, nu aș pleca din Italia, de la Inter, pentru că acolo am învățat cam tot ce știu despre fotbal și cred că mai aveam multe de arătat acolo.

Inspirația în a lua decizii. Aveam de ales între împrumut în Belgia sau a rămâne rezervă la Inter și cred că trebuia să rămân, pentru că după ce am plecat eu, au plecat majoritatea atacanților și cred că aveam o șansă mare să joc la Inter.

Liniștea contează cel mai mult, mai ales dacă ai oameni lângă tine care vor performanță și care oferă ajutor și sprijin. Cred că asta contează cel mai mult la un fotbalist, să aibă încredere din cadrului clubului la care joacă”, a spus Denis Alibec, conform orangesport.ro.

Alibec a ajuns în 2009 la Inter Primavera, a petrecut doi ani la formația de juniori a nerazzurrilor și a reușit să câștige și un trofeu Viareggio. La prima echipă a fost debutat de Jose Mourinho și a jucat în două partide. În 2010 Mourinho l-a introdus 22 de minute într-o partidă cu Chievo Verona, iar peste două etape, Alibec a mai fost utilizat 36 de minute. În cele două meciuri în care a bifat minute, Alibec nu a reușit să marcheze niciun gol.

Match Quiz U. Craiova - Rapid

Ești expert în fotbalul intern? Plasează gratuit predicțiile tale și câștigă superpremiile puse în joc!

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Giovanni Becali, atac devastator împotriva lui Chivu și Chiricheș: „Doi trădători! Nepotul meu îl ducea acasă băut și praf, și pilaf!”
FCSB a dat lovitura în 60 de minute! Număr IMENS de abonamente vândute pentru meciurile din Europa League