FOTBAL  »  Superliga  »  DINAMO - UNIVERSITATEA CRAIOVA 2-1

Ahmed Bani a marcat în derby și a făcut anunțul: „Oricine își dorește să meargă în străinătate”

Ahmed Bani, gol după 32 de secunde în poarta Universității Craiova / Foto: GSP.ro +36   FOTO

Articol de , , , , - Publicat duminica, 25 august 2024 00:55 / Actualizat duminica, 25 august 2024 01:29

Ahmed Bani, marcatorul celui mai rapid gol din sezonul curent al Superligii în Dinamo - Universitatea Craiova 2-1, a vorbit la finalul partidei despre posibilitatea de a părăsi tabăra „câinilor roșii”.

Gazeta Sporturilor a scris despre faptul că Bani s-a aflat în discuții cu Universitatea Cluj și FC Botoșani, însă aripa dreaptă a decis să rămână la Dinamo, deoarece antrenorul Zeljko Kopic a hotărât să îi acorde mai multe minute de joc.

Ahmed Bani se declară fericit la Dinamo după victoria cu Universitatea Craiova

La finalul duelului cu Universitatea Craiova, Bani s-a declarat fericit la Dinamo, chiar dacă a recunoscut că orice fotbalist din Liga 1 și-ar dori să prindă un transfer la o echipă puternică din străinătate.

„Sunt fericit că am câștigat cu ocazia zilei mele de naștere (n.r.- de pe 22 august), sunt foarte bucuros că s-a întâmplat asta.

M-am bucurat că am înscris. A fost un meci foarte greu, contra unei echipe foarte bune, care ne-a pus probleme. Ne pare rău că s-au luat acele cartonașe, dar așa este în fotbal. Ne bucurăm că am luat cele trei puncte în seara aceasta. Noi am încercat să ne facem datoria pe teren, să câștigăm și nimic mai mult.

A fost o atmosferă incendiară și publicul chiar ne-a împins de la spate. Da, am avut emoții. Având în vedere că am avut doi eliminați, a fost dificil. Dar ne-am apărat exemplar, ne-am luptat cu inima și s-a văzut că avem un grup foarte, foarte puternic.

Ne bucurăm că suntem pe locul doi. Deocamdată suntem la început de campionat și vom vedea când se trage linie. Deocamdată noi încercăm să câștigăm fiecare meci și să adunăm cât mai multe puncte. Bineînțeles că o să analizăm împreună cu antrenorul, vom vedea ce greșeli s-au făcut și vom încerca să le îndreptăm.

Eu încă sunt la Dinamo, îmi fac datoria aici și sunt fericit. Nu vreau să comentez un transfer al meu, normal că orice jucător din Liga 1 își dorește să meargă la un club mare din străinătate și să facă performanță. Dar deocamdată sunt la Dinamo și sunt fericit”, a declarat Ahmed Bani, la finalul partidei, la emisiunea Fotbal Show de pe Prima Sport 1.

Victorie dramatică obținută de Dinamo în fața Universității Craiova

Dinamo București – Universitatea Craiova, meci contând pentru etapa a șaptea a Superligii, s-a terminat cu victoria gazdelor, scor 2-1. Golurile „câinilor roșii” au fost marcate de către Bani în minutul 1 și Gnahore în minutul 42. Pentru „lei” a punctat Koljic în minutul 44.

Dinamo - Universitatea Craiova, în runda #7 din Superliga / foto: Cristi Preda
+31 FOTO

Dinamoviștii au terminat meciul cu doi jucători eliminați. Au văzut cartonașul roșu Sivis, în minutul 58, și Homawoo, în minutul 83.

În urma acestui rezultat, cel puțin provizoriu, Dinamo și Universitatea Craiova sunt primele clasate din campionat. Oltenii au rămas cu 14 puncte, în timp ce bucureștenii au ajuns la 12 puncte.

Clasamentul Ligii 1:

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Victor Pițurcă e convins că FCSB a greșit grav cu transferul lui Daniel Bîrligea: „Cum să dai două milioane pe el?”
FCU Craiova a câștigat acasă, dar a încheiat meciul din Liga 2 în huiduielile asistenței. Secvențele din final i-au scos din sărite pe fani
Liga 2
În seara în care Cristina Neagu și-a anunțat retragerea, Dinamo a câștigat lejer la debutul în Liga Campionilor
Handbal

„Mi-a spart o vioară Stradivarius în cap!” » Giovanni Becali, dezvăluire ca-n filme: „Avea fiecare câte un cuțit la gât!”

Gafă INCREDIBILĂ a președintelui Klaus Iohannis la ceremonia de decorare a sportivilor medaliați la Jocurile Olimpice și Paralimpice de la Paris! A citit greșit de pe foaie