FOTBAL  »  Superliga  »  DINAMO - CSIKSZEREDA

Gol nePOLITICos în Dinamo - Csikszereda! Fentă à la Iniesta, iar Arena Națională a ERUPT!

Dennis Politic, gol senzațional în Dinamo - Csikszereda // foto: Cristi Preda, GSP +8   FOTO

Articol de - Publicat luni, 20 mai 2024 21:45 / Actualizat luni, 20 mai 2024 22:08

Dennis Politic (24 de ani) a înscris un gol SENZAȚIONAL în minutul 73 din Dinamo - Csikszereda, meciul tur al barajului de menținere/promovare în Superligă.

Prima repriză a meciului dintre Dinamo și Csikszereda, duel disputat cu peste 31.000 de oameni în tribunele Arenei Naționale, s-a încheiat fără gol marcat.

La doar 20 de secunde de la reluarea jocului, dinamoviștii au deblocat tabela. Dennis Politic a semnat golul de 1-0, reluând cu capul o centrare excelentă, pe bara a doua, lansată de Ahmed Bani din banda dreaptă.

Rafală de ocazii în 300 de secunde pentru Dinamo » Ștefan Bănică Jr. și-a pus mâinile în cap + Ce a făcut Tamaș
Dinamo - Csikszereda

Dennis Politic, gol senzațional în Dinamo - Csikszereda

În minutul 73, dinamoviștii și-au dublat avantajul grație aceluiași Dennis Politic. A fost un gol fabulos, o demonstrație de tehnică și creativitate din partea extremei dinamoviste.

Chiar Politic a pornit faza, undeva la 40 de metri de poarta adversă. El a continuat cu Bordușanu, apoi jucătorul de bandă stângă i-a pasat lui Pavicic. A urmat o combinație rapidă între Pavicic și Politic, care l-a lăsat pe Dennis cu mingea la picior la marginea careului advers.

De aici a început Dennis Politic faza golului 2
+3 FOTO

Politic l-a fentat pe Bence Pinter, apoi a apelat la o „croqueta” pentru a trece printre Ervin-Raul Bakos și Janos Nagy. A fost o mișcare à la Andres Iniesta, care a făcut stadionul să erupă.

Finalizarea a fost pe măsură. Șut cu stângul, puternic, sub transversală, de la 7-8 metri de poartă!

+3 FOTO

Firesc, a urmat bucuria alături de colegii de pe teren și cei de pe bancă sau aflați la încălzire. A fost un gol special, care a transformat-o pe Dinamo în mare favorită în această dublă manșă pentru locul în Superligă.

Partida retur va avea loc peste o săptămână, pe 27 mai, la Miercurea Ciuc. Stadionul „Municipal” al ciucanilor are o capacitate de numai 4.000 de locuri, astfel că suporterii alb-roșii vor primi un număr redus de bilete la partida decisivă, doar 200, echivalentul a 5% din capacitatea totală a arenei.

Mai multe știri despre Dinamo - Csikszereda:

Dinamo, record de suporteri pe Arena Națională în ultimii 4 ani » De dinainte de pandemie n-au mai fost atât de mulți „câini” în tribune
Ce apare în programul de meci pentru Dinamo - Csikszereda: „Au fost linșați”
DINAMO

Lui Boloni nu i-a venit să creadă » Ce a putut să facă elevul lui în minutul 6 al barajului Metz - Saint-Etienne
Stranieri

Cine stă în poarta României la Euro 2024? Numărul 1 are o mare problemă: „Mă aștept ca Edi să meargă la sigur”

3 MARI întrebări despre selecția lui Edi Iordănescu în apărare: chiar nu exista o alternativă autentică?!