FOTBAL  »  Superliga  »  POLI IAȘI - DINAMO

EXCLUSIV Dublă lovitură pentru Dinamo înaintea derby-ului cu Rapid! 2 jucători de bază s-au RUPT în prima repriză de la Iași » Cât de grave sunt accidentările

Hakim Abdallah s-a accidentat în Iași - Dinamo, foto: captură de ecran Prima Sport +28   FOTO

Articol de , , - Publicat luni, 12 august 2024 22:40 / Actualizat marti, 13 august 2024 00:39

Probleme pentru Dinamo în meciul din deplasare cu Poli Iași. Hakim Abdallah (26 de ani) și Dennis Politic (24 de ani), doi dintre cei mai importanți oameni din atacul „câinilor”, s-au accidentat și n-au mai putut continua partida.

Dinamo a început perfect meciul de la Iași. Astrit Selmani (27 de ani) a deschis scorul în minutul 3, după un penalty comis de Nicolas Samayoa (29 de ani).

Însă „câinii” au trecut de la extaz la agonie. Mai întâi, Hakim Abdallah, cel care a marcat 2 goluri în acest sezon, s-a accidentat în minutul 9 și a fost înlocuit de Petru Neagu (24 de ani).

FOTO. Abdallah și Politic, OUT înaintea derby-ului cu Rapid

Abdallah și Politic s-au accidentat în Iași - Dinamo, foto: captură de ecran Prima Sport
+23 FOTO

După doar 8 minute de la startul partidei, Abdallah a rămas întins pe gazon după un duel aerian cu Gouet. Vârful malgaș s-a ținut de tendon, iar accidentarea pare, la prima vedere, destul de serioasă.

Atacantul din Madagascar a acuzat dureri mari și a făcut semn că nu mai poate juca. A primit îngrijiri medicale, însă nu a mai putut continua partida. A șchiopătat și a evitat să calce, ceea ce indică o problemă la gleznă.

Din informațiile GSP.ro, Abdallah are o contuzie. Rămâne de văzut dacă va juca în derby-ul de duminică cu Rapid. A fost dus pe brațe la vestiare și avea privirea chinuită.

După 30 de minute, Dennis Politic a fost înlocuit cu Ahmed Bani după ce a acuzat o problemă musculară. Politic a înscris de 3 ori pentru „câini” în acest debut de sezon.

Politic, căpitanul „câinilor”, a încercat un sprint, însă a simțit anumite dureri la nivelul coapsei și a solicitat imediat schimbare. Cei doi ar putea rata derby-ul cu Rapid, care va avea loc duminică, 18 august, de la 21:30. Sursele GSP.ro precizează faptul că Dennis este suspect de ruptură musculară.

Dezastrul a fost complet pentru trupa lui Zeljko Kopic în prelungirile primei reprize. Nicolas Samayoa, cel care a făcut penalty-ul din care Dinamo a deschis scorul, a înscris, iar ieșenii au întors rezultatul chiar înainte de pauză.

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
ȘOCANT: Aici vrea UEFA să se joace la Euro 2028! Mesaj sumbru la porțile arenei: „Moartea nu este neagră, ci doar bleumarin mai închis”

Real Madrid - Stuttgart, prima etapă din Liga Campionilor » Cum arată echipele probabile și cotele

Cum a apărut fiica lui Șumudică pe Giulești: „Mi se pare mie sau duduia o copiază pe Teodora Stoica?”