FOTBAL  »  Superliga  »  DINAMO

ANALIZĂ El e „intrusul” din echipa lui Dinamo: a făcut cadou 4 goluri adversarilor

Kennedy Boateng, în duel cu Claudiu Petrila / foto: Imago Images

Articol de - Publicat luni, 19 august 2024 19:53 / Actualizat luni, 19 august 2024 23:33

Kennedy Boateng, 27 de ani, stoperul adus de Dinamo în această vară, are un start slab de sezon: în primele 6 etape, togolezul a greșit decisiv la 4 dintre cele 9 goluri încasate de „câini”.

Boateng a venit liber de contract la Dinamo, după ce sezonul anterior evoluase la SC Lustenau, cu care a retrogradat în liga a doua din Austria. De-a lungul carierei, el a mai jucat pentru WAFA SC, LASK, SV Ried și Santa Clara.

La Dinamo, Boateng face pereche în axul defensiv cu un alt togolez, Homawoo. Integralist până acum în SuperLiga, Kennedy a greșit la 4 goluri încasate de Dinamo. Ultima dată, aseară, când a făcut henț în careu și i-a permis Rapidului să deschidă scorul. În rest, și-a mai dat un autogol și a comis alte două erori care aveau să se vadă pe tabelă.

Greșelile majore făcute de Kennedy Boateng în debutul Ligii 1

👉 Etapa 6, minutul 49, la 0-0 cu Rapid (1-1 scor final) » Boateng comite henț în careu, penalty în urma căruia alb-vișiniii deschid scorul.

El e „intrusul” din echipa lui Dinamo: a făcut cadou 4 goluri adversarilor
Lovitura de pedeapsă a fost dictată după intervenția VAR

👉 Etapa 5, minutul 45+4, la 1-1 cu Poli Iași (2-2 scor final) » La un corner din prelungirile primului act, îl scapă din marcaj pe Samayoa, care marchează pentru 2-1.

Marcajul inițial
Samayoa îl păcălește ușor pe Boateng și îl lasă în urmă

👉 Etapa 4, minutul 53, la 2-0 cu Gloria Buzău (4-1 pentru Dinamo scor final) » Boateng își dă cu stângul în dreptul și trimite mingea în proprie poartă.

Tehnica l-a trădat aici pe fundașul lui Dinamo

👉 Etapa 1, minutul 51, la 2-1 cu CFR Cluj (3-2 pentru CFR scor final) » Fără să fie pus sub presiune, stoperul greșește pasa, Keita interceptează, iar Bîrligea va egala la capătul acțiunii.

Gafa lui Boateng o bagă pe CFR în meci

Zeljko Kopic: „Lipsă de concentrare”

La finalul remizei din Giulești, Zeljko Kopic a taxat eroarea lui Boateng. „Impresia mea este că puteam lua toate cele trei puncte. Am avut ceva mai mult curaj și mentalitate de învingători, dar am făcut acea greșeală... E o lipsă de concentrare și trebuie să discutăm. Defensiva noastră se descurcă bine, însă luăm destul de multe goluri”, a declarat antrenorul lui Dinamo.

Dinamo are încredere în Boateng

Conform surselor Gazetei, oficialii lui Dinamo consideră că fotbalistul din Togo poate progresa, chiar dacă a ajuns deja la 27 de ani. În plus, în interiorul clubului există certitudinea că bugetul „câinilor” n-ar fi permis aducerea unui fundaș central mai bun în această vară.

400.000 €e cota de piață a lui Kennedy Boateng, conform portalului de specialitate Transfermarkt. Cel mai mult a valorat 800.000 €, în 2022

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Logodnica titularului de la Rapid a venit din Australia în România şi a trăit un şoc: „Nebunesc! Nu am mai văzut aşa ceva vreodată”
Fotbalistul care a zis despre Gigi Becali că e „bolnav de Alzheimer” și-a anunțat retragerea, la 9 zile după transfer! „Am încercat să mă ridic, dar fără succes”
Prima reușită din noul format al Ligii Campionilor nu va fi uitată! Execuție senzațională a noului star de la Juventus
Liga Campionilor

Real Madrid - Stuttgart 3-1 » Chin blanco la start! Courtois și pedigriul european o scapă pe Real Madrid de rușine

Cum a apărut fiica lui Șumudică pe Giulești: „Mi se pare mie sau duduia o copiază pe Teodora Stoica?”