FOTBAL  »  Superliga  »  FARUL - HERMANNSTADT

Farul a învins-o pe Hermannstadt cu scorul de 3-2, în ultimul meci al rundei #6 din Superliga. +10   FOTO

Articol de , , - Publicat marti, 20 august 2024 00:00 / Actualizat marti, 20 august 2024 09:01

Partida de la Ovidiu a început ca din „pușcă”. Echipa lui Hagi a intrat în avantaj după doar 7 minute. Cristi Ganea a trimis o minge lungă spre careul advers, iar Gabi Iancu a deviat cu capul până la Rivaldinho, care a înscris din cădere.

Hermannstadt a replicat prin Ianis Stoica. Mai întâi, fostul atacant de la FCSB a șutat slab dintr-o poziție bună, apoi l-a pus serios la încercare pe Buzbuchi. A trimis o „torpilă” din partea stângă, dar portarul „marinarilor” a respins cu greu în corner.

Goluri formidabile în debutul părții secunde

+5 FOTO

Repriza secundă a debutat cum nu se putea mai spectaculos. Alessandro Murgia ('48) a arătat de ce a jucat 72 de meciuri în Serie A și a restabilit egalitatea cu un șut fabulos din marginea careului. A preluat cu stângul și a trimis fără milă cu dreptul din voleu. Mingea a atins bara din stânga, apoi a intrat în poartă.

Narek Grigoryan a amintit de golul lui Cristi Chivu de la Euro 2000

Patru minute mai târziu, Farul a preluat din nou avantajul printr-o execuție care a amintit de cea reușită de Cristi Chivu împotriva Angliei la Euro 2000. România câștiga atunci cu 3-2.

Aflat în partea stângă, într-un unghi extrem de închis, armeanul a trimis spre poartă. Mingea a luat o traiectorie la care probabil nici el nu s-a așteptat și l-a lobat pe Căbuz, ducându-se direct în plasa laterală.

Rivaldinho a marcat pentru 3-1 în minutul 57, iar socotelile păreau încheiate. Doar că, Dragoș Iancu ('83) a înscris și el după o lovitură de colț, iar sibienii au continuat să spere. Neguț putea să salveze un egal pentru sibieni în prelungiri, dar încercarea acestuia a trecut puțin pe lângă poartă. Elevii lui Hagi au gestionat bine finalul de meci și au luat toate punctele.

Astfel, Farul încheie etapa pe locul 8, cu 7 puncte, iar Hermannstadt se clasează pe 14, cu 5 puncte. A fost meciul în care Denis Alibec a debutat din nou pentru Farul. Atacantul s-a întors sub comanda lui Hagi, după ce în ultimul sezon evoluase pentru Muaither, în Qatar.

Clasamentul din Superliga

FINAL. Farul - Hermannstadt 3-2

• Clici aici pentru statistici
  • Au marcat: Rivaldinho '7, '57, Grigoryan '52 / Murgia '48, D. Iancu '83
  • Este meciul cu numărul 500 al lui Gică Hagi ca antrenor. Tehnicianul a fost premiat înainte de startul partidei.

Farul - Hermannstadt, echipele de start:

FARUL: Buzbuchi - M. Popescu, Bălașa, Gustavo Marins, C. Ganea - Vînă, Nedelcu, Grameni - G. Iancu, Rivaldinho, Grigoryan
Rezerve: Ducan, D. Sîrbu, Dănuleasa, Grosu, Dican, Radaslavescu, N. Popescu, Casap, Doicaru, Merloi, Alibec, Stoian
Antrenor: Gheorghe Hagi

HERMANNSTADT: Căbuz - Oroian, Găman, Ionuț Stoica, Goncalves - Ivanov - Balaure, Murgia, Biceanu, Ianis Stoica - Chițu
Rezerve: A. Pop, Muțiu, Bejan, D. Iancu, Căpușă, Deaconu, Gandila, Ciubotaru, A. Lupu, Neguț, Miart, R. Popescu
Absenți: Selimovic, Markovic (accidentați)
Antrenor: Marius Măldărășanu

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Regretatul Salvatore Schillaci l-a remarcat pe Hagi, dar a admirat un alt fotbalist român: „A făcut istorie, băga frica în adversari”
Gafă incredibilă comisă de americani în „dosarul Chiles – Voinea – Bărbosu” pentru bronzul olimpic de la gimnastică: „Este inadmisibil!”
Jocurile Olimpice

Campionul mondial și european, suspendat pentru că a făcut semnul crucii la Jocurile Olimpice de la Paris: „Dumnezeu mi-a dat totul! Nu voi schimba nimic”

Între timp, în România: bazin semiolimpic inaugurat într-un sat fără canalizare » „Mobilizez babele de prin jurul meu și ne ducem împreună”