FOTBAL  »  Superliga  »  FCSB - FARUL

VIDEO Protagonist la penalty-ul din prelungiri, Adrian Șut a comentat faza controversată: „M-a călcat 100%!”

Articol de , - Publicat sambata, 10 august 2024 12:10 / Actualizat sambata, 10 august 2024 13:16

Adrian Șut, mijlocașul celor de la FCSB, a comentat penalty-ul primit de echipa sa în prelungirile partidei cu Farul, care avea să le aducă victoria roș-albaștrilor împotriva Farului, scor 3-2.

În minutele de prelungire ale partidei dintre FCSB și Farul, contând pentru etapa a 5-a din Superligă, terminată cu victoria roș-albaștrilor, scor 3-2, bucureștenii au primit o lovitură de la 11 metri.

După ce Carlo Casap l-a călcat pe Adrian Șut în careu, Istvan Kovacs a dictat penalty, în urma consultării arbitrajului video. Reluările oferite la televizor nu au fost foarte clare, existând discuții după fluierul final.

Adrian Șut: „A vrut să facă un pas în spate ca să alerge şi atunci m-a călcat direct!

Implicat direct în fază, Șut a dezvăluit cum a decurs momentul.

Eram în spatele jucătorului, cred că el a vrut să facă un pas în spate ca să alerge şi atunci m-a călcat direct pe picior. Asta a fost. 100% m-a călcat. Nici nu era mingea în zona noastră, el a vrut să plece şi m-a călcat.

E o victorie importantă, dar suntem focusaţi pe meciul cu Sparta de acum. Doar asta avem în gând, să câștigăm și să ne calificăm. Jucătorii mari joacă din trei în trei zile şi se obişnuiesc cu acest ritm”, a declarat Adrian Șut.

Ion Crăciunescu: „Dacă mingea este în joc și se întâmplă o incorectitudine în careu, se dictează penalty”

Fostul mare arbitru Ion Crăciunescu a comentat și el faza controversată, fiind de părere că decizia lui Istvan Kovacs de a dicta penalty a fost una corectă.

„Este penalty. Din neglijență, a faultat în timp ce se retrăgea și a faultat în careu. Dacă mingea este în joc și se întâmplă o incorectitudine în careu, se dictează penalty. Regulamentul așa spune.

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
ȘOCANT: Aici vrea UEFA să se joace la Euro 2028! Mesaj sumbru la porțile arenei: „Moartea nu este neagră, ci doar bleumarin mai închis”
Șumudică îi cere de urgență la Rapid, Moldovan îi taie elanul: „Mai trebuie să așteptați”

Real Madrid - Stuttgart, prima etapă din Liga Campionilor » Cum arată echipele probabile și cotele

Cum a apărut fiica lui Șumudică pe Giulești: „Mi se pare mie sau duduia o copiază pe Teodora Stoica?”