FOTBAL  »  Superliga  »  FCSB

Implicarea lui Becali nu o ajută pe FCSB! I-a ieșit doar de două ori din 11 încercări

Articol de - Publicat marti, 20 august 2024 15:46 / Actualizat marti, 20 august 2024 17:19

Gigi Becali și-a continuat și în acest sezon obiceiul de interveni la pauză pentru a face schimbări când nu e mulțumit de jocul echipei sale. Însă de cele mai multe ori, deciziile lui nu au avut vreun efect asupra rezultatului.

Cu excepția partidelor cu Virtus, din turul 1 al preliminariilor UCL, când FCSB a schimbat la pauză pentru a-și odihni titularii, au fost 10 cazuri în care la echipa roș-albastră s-au efectuat modificări chiar înainte de startul reprizei secunde și o dată la 10 minute după pauză.

Iar de cele mai multe ori, inspirația a lipsit, iar cei veniți de pe bancă nu au avut niciun impact asupra rezultatului final.

Din cele 11 cazuri, lui Gigi Becali, cel care nu a ascuns niciodată faptul că dictează schimbările, i-a ieșit de două ori.

Atunci când Baeten a adus victoria cu Maccabi (1-0 scor final), în returul din turul II al preliminariilor UCL, și când Darius Olaru, titular în mod normal, a marcat de două ori în partida cu Farul, când formația lui Hagi avea 2-1. Și cu Sparta Praga, Malcom Edjouma, intrat la pauză, a marcat, modificând scorul de la 1-3 la 2-3. Dar reușita lui nu a schimbat soarta jocului.

În rest, jucătorii introduși la pauză sau imediat după nu și-au pus amprenta pe jocul echipei roș-albastre.

*Au intrat în minutul 55

Dacă FCSB avea Coman în partea stângă, Olaru în dreapta, alt Olaru, alt Coman vârf - mă refer ca valoare - ar fi avut șansă să treacă, nu? Dar noi n-o să ajungem niciodată să avem așa ceva.

Sparta Praga ce are? Birmancevic într-o parte, 9 milioane. Haraslin, în cealalaltă parte, 9-10 milioane. Noi n-avem forță financiară, dar vrem să luăm 30 de milioane. Adică noi cu cârpeală, nu băgăm bani, nu facem nimic, dar vrem 30 de milioane. Cum să iei 30 de milioane?

- Basarab Panduru

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Ce pensie are Ilie Năstase, după recalculare: „Nici mai mult, nici mai puțin!”
Tenis
Dinamo încearcă să dea lovitura cu doi internaționali români » Unul e format de Hagi, altul a debutat și la prima reprezentativă

Campionul mondial și european, suspendat pentru că a făcut semnul crucii la Jocurile Olimpice de la Paris: „Dumnezeu mi-a dat totul! Nu voi schimba nimic”

Între timp, în România: bazin semiolimpic inaugurat într-un sat fără canalizare » „Mobilizez babele de prin jurul meu și ne ducem împreună”