FOTBAL  »  Superliga  »  FCSB - PETROLUL

Daniel Bîrligea, după primul meci pentru FCSB: „O spun din inimă: vom câștiga campionatul” + Ce zice despre faptul că a fost schimbat la pauză

Articol de - Publicat duminica, 22 septembrie 2024, 00:08 / Actualizat duminica, 22 septembrie 2024 00:27

Daniel Bîrligea (24 de ani) a jucat primul meci în tricoul celor de la FCSB, în remiza cu Petrolul, scor 1-1, din runda #10 din Superliga.

La primul meci pentru FCSB, Daniel Bîrligea a primit „botezul” din partea lui Gigi Becali. A fost schimbat la pauză. La final, atacantul a declarat că schimbarea a fost făcută în favoarea echipei.

Fotbalistul este convins că echipa lui va câștiga campionatul la finalul acestui sezon.

Daniel Bîrligea, după debutul la FCSB: „Suntem pregătiți pentru orice”

„A fost un meci destul de greu, pe un teren destul de greu. Era greu să încerci multe pe aceste teren. Nu știu dacă din fericire sau din supărare, dar a ieșit doar un egal. Am dat totul pentru o victorie, dar a fost egal.

Cu siguranță, pe bancă mi-am dorit ca colegii să apere rezultatul. Ne-am dorit cu toții această victorie. Cu siguranță, schimbarea a fost în favoarea echipei. A ajutat echipa. Avem o echipă foarte bună, jucători valoroși, care pot schimba meciul oricând.

Mai este timp, este devreme să vorbim de primele locuri, dar sunt sigur că vom ajunge acolo. Zic cu inima: vom câștigăm campionatul. Eu vreau să câștigăm campionatul și dacă va fi bine pentru echipă va fi bine și pentru mine. Toți așteptăm meciurile europene. Fiecare detaliu este decisiv, ne vom pregăti foarte bine. Suntem pregătiți pentru orice.

E un roșu meritat, dar nu a vrut să lovească pe nimeni. Așa a decis arbitrul și trebuie să te adaptezi. Ne ajuta mai mult o victorie, dar mai sunt multe meciuri. Am văzut că arbitrul a dat cam multe cartonașe, chiar și la căpitan, care e unicul care poate să vorbească cu el. Îi dă galben căpitanului. Nu știu ce arbitru e ăsta, dar na, asta e.

Mă simt foarte bine aici, colegii m-au primit bine, îi cunoșteam pe unii dintre ei și de la u21, m-au primit bine. Dacă faci totul ok, esti profesionist, nu există presiune. Eu o să joc și o să dau ce am mai bun în acele meciuri și acele vorbe (n.r. criticile lui Gigi Becali) se vor duce după acele jocuri”, a spus Daniel Bîrligea, la Prima Sport.

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Anunță un sponsor nou imediat după FCSB - Petrolul: „Sunt discuții avansate. Vor primi bonus de victorie pentru acest meci!”
Gigi Becali a făcut praf un jucător, apoi s-a răzgândit și a criticat arbitrajul » Ce arată imaginile de la cel mai încins moment al jocului

Povestea de film a unui fotbalist născut la Aiud, ajuns antrenor la Galatasaray, Dinamo Tbilisi și Lokomotiv Moscova! » A dispărut după singurul meci la care a asistat Stalin în tribune și se spune că ar fi fost executat

Medaliata cu argint de la Jocurile Olimpice i-a lăsat muți de uimire! A venit cu o rochie transparentă la „Săptămâna modei”