FOTBAL  »  Superliga  »  U CLUJ - DINAMO 2-4

A marcat sâmbătă seara în Superliga și l-a impresionat pe Florin Prunea: „Parcă joacă aici de când lumea”

Florin Prunea
Florin Prunea

Articol de - Publicat duminica, 13 aprilie 2025 08:56 / Actualizat duminica, 13 aprilie 2025 09:15

Fostul internațional român Florin Prunea (56 de ani) a analizat duelul U Cluj - Dinamo, scor 2-4, în etapa a 4-a din play-off-ul Superligii, și a avut numai cuvinte de laudă la adresa atacantului „câinilor”, Astrit Selmani (27 de ani).

Unul dintre cei mai importanți oameni din echipa lui Zeljko Kopic a reușit să înscrie în deplasarea de pe Cluj Arena, un gol superb, în minutul 45+2, stabilind scorul pauzei, 3-2.

La final a fost remarcat de Florin Prunea, care speră în continuare ca oficialii din Ștefan cel Mare să găsească o soluție astfel încât atacantul să continue la Dinamo. În vară, contractul lui Selmani ajunge la final, iar momentan cele două părți nu au ajuns la o înțelegere privind prelungirea înțelegerii.

Astrit Selmani, lăudat după U Cluj - Dinamo

Atacantul „câinilor” a fost lăudat pentru prestația solidă avută la Cluj-Napoca, în opinia lui Prunea fiind un jucător care s-a integrat perfect în ceea ce înseamnă spiritul lui Dinamo.

„Jucător extrem de important Selmani, a făcut un efort incredibil. A și marcat un gol extraordinar. Băiatul ăsta răspunde cu respect clubului, care îl respectă. El este un băiat de caracter, își face datoria.

Eu cred că, până la urmă, se poate găsi o cale de înțelegere cu el, pentru a semna prelungirea. El are spirit, parcă joacă la Dinamo de când lumea. E în spiritul acestui club”, a spus Florin Prunea, citat de digisport.ro.

Etapa ,

Cifrele sezonului în

Am vorbit cu Andrei (n.r. - Nicolescu), cu toată lumea şi ştiau că ambiţia mea e mereu să văd ce oportunităţi am, să joc fotbal în ligi de top. Am avut discuţii constructive, dar ştiau visul meu şi... Nu există resentimente, joc cu inima pentru Dinamo pe teren, nu contează dacă mai am o lună sau trei de contract. Eu vin dacă mă vor înapoi, îi respect, dar ăsta e fotbalul. Uneori semnezi, în alte dăţi nu semnezi. 

- Astrit Selmani, după ce a luat decizia să nu mai rămână din vară la Dinamo

  • 34 de partide are Selmani pentru Dinamo, în actualul sezon, în toate competițiile;

  • 13 goluri și 6 pase decisive a reușit fotbalistul kosvar;

  • 1,4 milioane de euro este cota de piață a lui Selmani, potrivit Transfermarkt

Clasamentul din play-off

 EchipaMVEÎGolaverajFormaPct

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Citește și:

Cristian Săpunaru și-a anunțat RETRAGEREA în autocar! Distrus de eliminare, a transmis un mesaj în fața colegilor: „Îmi doream și eu asta”

Șoferii bulgari scapă de radar cu ajutorul unui dispozitiv de 10 lei care le face numărul de înmatriculare „invizibil”


Comentarii (1)
cnr67  •  13 Aprilie 2025, 14:18

Nu se poate gasi intelegere, pentru ca omul vrea sa isi exploateze varful de forma obtinand mai multi bani. Prea multi pentru cat ii poate oferi Dinamo. Cred ca ambele parti procedeaza bine. E chiar un exemplu bun de relatie incheiata cu respect reciproc.

Vezi toate comentariile (1)
Comentează