FOTBAL  »  Superliga  »  FCSB

Gigi Becali a făcut praf doi jucători după FCSB - Farul: „Nu mai înțeleg nimic din fotbal”

Gigi Becali
Gigi Becali

Articol de - Publicat vineri, 09 august 2024 23:15 / Actualizat vineri, 09 august 2024 23:27

Gigi Becali, patronul de la FCSB, i-a criticat pe Nana Antwi și pe Daniel Popa, după victoria roș-albaștrilor cu Farul cu scorul de 3-2.

Becali a fost nemulțumit de centrările expediate de fundașul dreapta de la FCSB, dar și de ratările lui Popa, atacantul titular din meciul cu Farul. În schimb, patronul campioanei l-a lăudat pe Darius Olaru, care a reușit o „dublă” pe final.

Gigi Becali a făcut praf doi jucători după FCSB - Farul

„Mi-a plăcut și prima repriză. Trebuia să marcăm 4-5 goluri. Nu mi-a plăcut Antwi. Nu dă o centrare. Mi-a plăcut în rest tot, pentru că am câștigat. Nu mi-a plăcut că în prima repriză nu am dat gol din 5 ocazii, iar în a doua am dat două goluri din două ocazii.

Am stabilit să rotim. Am scos câțiva jucători. Olaru a câștigat meciul, e meciul lui, punctele sunt aduse de el. La Olaru erau semne de întrebare privind pregătirea, nu valoare.

Popa nu dă gol din 2 metri. A avut cu capul din 2 metri și cu piciorul dintr-un metru. Antwi a dat doar o centrare bună. De Popa nu știu ce să mai zic. Văd niște lucruri la fotbal de nu mai înțeleg nimic. Joc cu rezervele și am 5 ocazii, cu titularii nu am nicio ocazie și dau două goluri”, a declarat Gigi Becali, la Prima Sport 1.

Daniel Popa a fost titular și a jucat 45 de minute, fiind înlocuit la pauză cu Alexandru Băluță. Nana Antwi a rămas pe teren pe tot parcursul partidei cu Farul.

Verdict în faza decisivă din FCSB - Farul

În minutele de prelungire ale partidei dintre FCSB și Farul, bucureștenii au primit o lovitură de la 11 metri. După ce Carlo Casap l-a călcat pe Adrian Șut în careu, Istvan Kovacs a dictat penalty, în urma consultării arbitrajului video. Reluările oferite la televizor nu au fost foarte clare, existând discuții după fluierul final.

Este penalty. Din neglijență, a faultat în timp ce se retrăgea și a faultat în careu. Dacă mingea este în joc și se întâmplă o incorectitudine în careu, se dictează penalty. Regulamentul așa spune. Călcătura se vede clar, este în interiorul suprafeței de pedeapsă. Nu trebuia să lași faza să continue, nu a fost fază iminentă de gol

- Ion Crăciunescu la „Fotbal Club” de la Digi Sport

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Selecționerul Lituaniei acuză: „România nu are nevoie de ajutor. Am avut gol valabil!”
Nationala
Mircea Lucescu a luat foc după România - Lituania: „Execrabil!” + Doi remarcați: „Ne-au adus victoria”