FOTBAL  »  Superliga  »  FCSB

Gigi Becali nu-l iartă pe Lucescu » Și-a cerut jucătorul la lot: „A greșit! Cum să nu-l ia? Are orgolii, dacă cineva îl bate pe băiatul tău, nu te superi?”

Mircea Lucescu, în România - Lituania/ foto GSP

Articol de - Publicat duminica, 06 octombrie 2024 23:54 / Actualizat luni, 07 octombrie 2024 00:16

Gigi Becali, patronul de la FCSB, l-a criticat pe Mircea Lucescu pentru neconvocarea lui Daniel Bîrligea, atacantul echipei roș-albastre, la națională. Finanțatorul campioanei bănuiește că în decizia selecționerului a cântărit mult faptul că „nouarul” roș-albastru i-a dat lovitura de grație lui PAOK, echipa lui Răzvan Lucescu: „Are orgolii, dar n-ai cum să nu-l iei”.

România va juca împotriva Ciprului (12 octombrie) și a Lituaniei (15 decembrie) în Liga Națiunilor, iar atacanții aleși de Lucescu sunt Denis Drăguș, Alibec și Pușcaș. Bîrligea, care are două goluri în Europa League, nu a fost convocat.

Ianis Hagi, bun și rău: pasă de gol și cartonaș roșu direct în 33 de minute pentru Rangers, la revenirea în prima echipă!
PREMIERSHIP

Atacantul de la FCSB a marcat și cu Gloria Buzău, iar Becali și-a arătat nemulțumirea pentru faptul că jucătorul lui nu a fost luat la națională. A declarat că Mircea Lucescu e orgolios și l-a acuzat că e prieten cu Dan Șucu, acționatul Rapidului, apoi a spus că selecționer a fost deranjat că Bîrligea a marcat cu PAOK, echipa lui Răzvan Lucescu.

Patronul de la FCSB a încercat să dea impresia că glumește, dar la un moment dat a răbufnit și a ridicat tonul în direct.

Gigi Becali, atac la Mircea Lucescu pentru neconvocarea lui Daniel Bîrligea la națională

„Eu evaluez lucrurile valoric. Dădeam și 3 milioane, dădeam oricât pentru Bîrligea. Eu așa văd. Eu când îl văd pe Bîrligea că scapă, nu am nicio emoție că dă în portar, eu știu că dă gol. Când l-am băgat în locul lui David Miculescu, s-a schimbat tot jocul echipei. Când erau alți antrenori puteai să zici, dar nu poți tu, Becali, să-i dai lecții lui Mircea Lucescu.

Îi dai lui Răzvan, nu lui Mircea. Eu pun la îndoială decizia lui, dar nu pot să spun, că e Mircea Lucescu. Poate că fiecare om are prieteniile lui, simpatiile lui. El a mai fost rapidist, e mai prieten cu Șucu. Zic și eu. Eu mai și glumesc. Mai fac glume, dar nu pot să-i dau lecții lui Lucescu. Când e unul ca Mircea Lucescu, nu mai pot să vorbesc.

M-am scăpat cu prietenia, nu trebuia, trebuia să-mi mușc limba. Nu vede toată lumea ce fotbalist e Bîrligea? El dă gol meci de meci. Sută la sută îl va lua în viitor. Orice mare specialist are o miime de orgoliu. Arată că nu îl ia el pe Bîrligea: «Voi ați dat două milioane pe el, eu nu îl iau la națională».

Gigi Becali crede că Lucescu și-a pus orgoliul ca să nu-l ia pe Bîrligea: „Dacă cineva îl bate pe băiatul tău, nu te superi?”

Fără intenție, în subconșitent, nu ne dăm seama că avem niște orgolii. Mircea Lucescu va spune că Bîrligea va fi în viitor. A greșit Mircea Lucescu, ce să mai zic. Mă enervez acum. Cum să nu îl iei pe Bîrligea? Că mă enervez. Dacă cineva îl bate pe băiatul tău, nu te superi? Ce vrei să fac, am zis că nu spun de Mircea Lucescu nimic.

Voi puneți întrebări, eu mai glumesc. Are timp Bîrligea să meargă la echipa națională. Eu fac niște glume, apoi se interpretează că le spun în serios”, a declarat Gigi Becali la „Fotbal Club”, de la Digi Sport 1.

Daniel Bîrligea, în FCSB - Gloria Buzău/ foto Cristi Preda (GSP)
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Stranieri
Nu a mai rezistat: Gigi Becali l-a scos de pe teren în minutul 28, la 0-1 cu Buzău!
Ședință de urgență la Rapid » Ce urmează după eșecul lamentabil cu FC Botoșani

EXCLUSIV „Pe băiatul meu îl cheamă Vladimir, după Vladimir Putin!” » O campioană a României, interviu fără rezerve: „Jocurile Olimpice NU au fost un succes!”

EXCLUSIV „Securistul era arbitru de Divizia C, voia să mă racoleze” » Interviu cu actorul Mihai Călin despre teatru, viața aspră din comunism și Revoluția din '89: „I-am dat două palme Claudiei, știam că glonțul face pneumonie”