Articol de Daniel Grigore - Publicat duminica, 08 decembrie 2024 18:16 / Actualizat duminica, 08 decembrie 2024 18:30
Componenții Craiovei Maxima, una dintre cele mai de succes și iubite generații a Științei, s-au reunit zilele trecute pentru a-i celebra pe sărbătoriții de Sf. Nicolae, Ungureanu și Negrilă. La petrecere a participat și Gigi Nețoiu, cândva supranumit „Omul negru din Bănie”, fostul patron al Universității, care a dus gratis la Dinamo o echipă întreagă a Craiovei.
Craiova Maxima, echipa care a dat tonul marilor performanțe din fotbalul românesc la nivel de club, calificându-se în semifinalele Cupei UEFA în 1983, s-a reunit pe 6 decembrie, de Sf. Nicolae, pentru a-i sărbători pe fundașii laterali ai acelei generații, Nicolae Negrilă și Nae Ungureanu.
La petrecerea organizată la un restaurant au participat, printre alții, Sorin Cârțu, Florin Cioroianu, Costică Donose. Au mai fost invitați actorii Romică Țociu și Cornel Palade, dar și Gigi Nețoiu, în prezent conducător al divizionarei secunde FC Voluntari.
VIDEO. Imagini incredibile: Gigi Nețoiu, „omul negru” din Bănie, cântă umăr la umăr cu gloriile Craiovei Maxima
Cândva supranumit „Omul negru din Bănie”, după ce a plecat la Dinamo în 2002 cu „grosul” fotbaliștilor de la acea vreme, Nețoiu a fost filmat cântând imnul „Oltenia, Eterna Terra Nova” și întreținându-se cu gloriile clubului.
Apariția lui Nețoiu printre componenții acelei generații, la un moment dat cu mâna după gâtul lui Sorin Cârțu, a fost taxată în comentariile paginii care a publicat clipul video, Euro24.
„Nu-i e rușine lui Nețoiu să apară printre acești oameni?!”, „Nețoiu, cel care ne-a furat două echipe pentru Dinamo, acum vine și cântă imnul Științei”, „Ce caută dinamovistul de Nețoiu?” sunt câteva dintre cele mai apreciate comentarii. Foarte mulți utilizatori au apelat chiar la invective.
De ce se simt oltenii trădați: Gigi Nețoiu a plecat la Dinamo cu o echipă întreagă!
Gheorghe (Gigi) Nețoiu a fost finanțator la Universitatea Craiova la începutul anilor 2000. Câtă vreme a fost la cârma echipei din Bănie, mai mulți jucători importanți ai alb-albaștrilor au făcut trecerea la Dinamo, unde a ajuns ulterior și Nețoiu ca acționar.
Printre primele mutări pe ruta Craiova - Dinamo a fost trecerea lui Claudiu Niculescu la alb-roșii. A urmat un întreg contingent de jucători, supranumit „lotul Nețoiu”, în 2002: Dan Alexa, Cosmin Bărcăuan, Flavius Stoican, Ovidiu Burcă, Ciprian Danciu, Ștefan Preda, Cornel Frăsineanu, Viorel Domocoș și Ștefan Grigorie.
Ulterior, înainte de sezonul 2005-2006, alți jucători de la Craiova au lăsat Bănia pentru a veni la Dinamo: Mihăiță Pleșan, Mariko Daouda, Adnan Guso și Cosmin Moți.
Mai mult, în 2001/2002, U Craiova a ajutat-o pe Dinamo să devină campioană, învingând-o pe FC Național în ultima etapă. Cu un succes în acel meci, „bancarii” ar fi câștigat titlul!