FOTBAL  »  Superliga  »  TRANSFER

EXCLUSIV Hermannstadt l-a vândut pe Karlo Letica » Suma în schimbul căreia s-a făcut mutarea și cine vine în locul croatului

Letica încearcă să-l blocheze pe Jovan Markovic, într-un duel Hermannstadt - CSU Craiova / Sursă foto: Imago Images
Letica încearcă să-l blocheze pe Jovan Markovic, într-un duel Hermannstadt - CSU Craiova / Sursă foto: Imago Images

Articol de - Publicat miercuri, 23 august 2023 19:01 / Actualizat miercuri, 23 august 2023 19:18

Hermannstadt va încasa 300.000 de euro în schimbul portarului Karlo Letica, cedat astăzi elvețienilor de la FC Lausanne. În locul său va fi adus Cătălin Vasile Căbuz, de la CFR Cluj, sub formă de împrumut.

FC Hermannstadt se mai desparte de un jucător de bază. După ce l-au vândut pe Raul Opruț lui Kotrijk, cu 400.000 de euro, sibienii au parafat astăzi transferul portarului Karlo Letica la FC Lausanne. 

Din informațiile Gazetei, elvețienii vor vira în contul clubului o sumă cifrată la 300.000 de euro. În locul croatului va fi adus Cătălin Vasile Căbuz, de la CFR Cluj, sub formă de împrumut. Căbuz a mai apărat în Parcul "Sub Arini" în perioada 2017 - 2019.

Hermannstadt, profit de 300.000 de euro cu Letica

Letica, 26 de ani, a fost adus gratis de Hermannstadt, în octombrie 2022, după ce se despărțise de CFR Cluj. Sub contract până-n 2024, el a apărat constant bine în Liga 1. 

Stagiunea trecută, a bifat 27 de meciuri în SuperLiga şi în Cupa României, iar pe zece dintre acestea a reușit să le încheie fără gol primit. În campionatul în curs, el a fost integralist în toate cele cinci partide disputate de sibieni în campionat.

Hermannstadt l-a vândut pe Karlo Letica » Suma în schimbul căreia s-a făcut mutarea și cine vine în locul croatului
Karlo Letica era titular incontestabil la Hermannstadt

Etapa ,

Letica a câștigat titlul cu CFR Cluj

Letica și-a început cariera în fotbalul mare la Hajduk Split și a mai trecut pe la NK Rudes, FC Bruges, SPAL Ferrara și Sampdoria, înainte de a ajunge la CFR, în octombrie 2021. La formația din Gruia și-a trecut în palmares al doilea titlu de campion (2021/2022) după cel câștigat cu FC Bruges în 2019/2020. El mai are și o Supercupă a Belgiei, luată tot cu FC Bruges, în 2019. 

650.000 de euroeste valoarea de piață a lui Karlo Letica pe transfermarkt.de. În septembrie 2018 era cotat la 3 milioane de euro

VIDEO Noul stadion de la Sibiu, filmat din dronă

Citește și alte știri de actualitate: 

EXCLUSIV GSP a aflat concluziile Corpului de Control al premierului Ciolacu, după ancheta desfășurată la CSA Steaua

Veste mare pentru FCSB: CSA Steaua și-a dat acordul pentru ca derby-ul cu Craiova să se joace în Ghencea!

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Citește și:

Distanța de la care radarele din România înregistrează șoferii vitezomani. Când rămâi fără permis auto

Chinezii atacă piața SUV-urilor din România » Cum arată modelele care vor concura cu Dacia Bigster și Duster


Comentarii (12)
VanBasten  •  24 August 2023, 11:23
Postat de flick2020 pe 23 August 2023, 20:58

Ba...tu nu ai nimic in capatana aia proasta in afara de FCSB ??? esti bolnav ?

Zecesebistule, esti prea prost pentru mileniul asta...

brentford  •  23 August 2023, 23:51
Postat de flick2020 pe 23 August 2023, 20:58

Ba...tu nu ai nimic in capatana aia proasta in afara de FCSB ??? esti bolnav ?

Are dreptate…de ce sa-l contrazici?

maradona79  •  23 August 2023, 23:11
Postat de flick2020 pe 23 August 2023, 20:58

Ba...tu nu ai nimic in capatana aia proasta in afara de FCSB ??? esti bolnav ?

Ce e, tristete?! Incep sa te lase nervii?! Cred si eu, la cate tampenii se intampla la echipa ta preferata.

Vezi toate comentariile (12)
Comentează