FOTBAL  »  Superliga  »  FC VASLUI - VICTORIA BRĂNEŞTI 1-0

Hizo maximus » "Dulăul" a ajuns la trei victorii consecutive după ce a învins-o aseară greu pe Brăneşti

Articol de - Publicat sambata, 30 octombrie 2010 00:00

După ce baţi pe CFR (5-3) şi pe Craiova (1-0), te gîndeşti că o partidă cu Victoria Brăneşti, formaţia cu cele mai mici salarii din Liga 1, nu te poate solicita prea tare, însă ilfovenii ar fi putut să dea lovitura aseară, la Vaslui.

Chiar dacă au fost măcinaţi de accidentări, moldovenii au trecut la conducerea meciului încă din start, iar Wesley putea marca în minutul 7. Lovitura sa cu capul a fost cu greu scoasă de Stoicescu. Apoi, tiki-taka moldovenească a funcţionat doar pînă la 16 metri, ocaziile la poarta oaspeţilor lăsîndu-se aşteptate. Au apărut însă în partea cealaltă! Pe contraatac, elevii lui Ilie Stan puteau da lovitura, dar Nicoară (28) şi Popa (41) au ratat cu puţin ţinta.

În repriza a doua, acelaşi scenariu: atacuri sterile ale galben-verzilor şi replici tăioase ale celor din Brăneşti. Pe stînga, neobositul Nicoară a făcut ce-a vrut cu "improvizaţia" Raul Costin. Mai întîi i-a centrat perfect lui Oprea, care dintr-o poziţie ideală a trimis foarte slab, apoi mijlocaşul stînga şi-a încercat chiar el norocul, dar Kuciak a respins (57). A fost nevoie de o fază fixă pentru ca Vasluiul să găsească drumul spre plasa porţii adverse. Corner executat de Adailton şi căpitanul Cînu a înscris de lîngă Bar, cu o lovitură de cap plasată. Era minutul 64, dar totul s-a terminat aici. Hizo a ordonat retragerea, iar Victoria a fost incapabilă să preseze.

7 absenţi a avut Hizo aseară: Genchev (suspendat), Pavlovici, Gladstone, Campano, Milanov, Hugo Luz şi Aticah (toţi accidentaţi)

"Am avut mulţi accidentaţi, fiind astfel în imposibilitatea de a alcătui o echipă bună. Îi respect pe cei care au jucat, deoarece şi-au făcut datoria bine şi am cîştigat"
Viorel Hizo, antrenor Vaslui

"Vasluiul e o echipă foarte bună, cu jucători valoroşi, dar astăzi am pierdut nemeritat. Sînt supărat, păcat de efortul jucătorilor mei. Dacă nu era acel corner, nu am fi luat gol"
Ilie Stan, antrenor Brăneşti

- Oficialii Victoriei Brăneşti au acuzat arbitrajul la finalul meciului. Ilfovenii susţin că lovitura de colţ din care vasluienii au marcat a fost acordată eronat. Reluările TV nu au putut demonstra dacă arbitrii au avut dreptate sau nu.
- Hizo l-a lăudat pe Kuciak: "Am avut noroc, dar norocul e acest portar, Kuciak. Munceşte foarte mult şi îşi ajută echipa de fiecare dată".
- Pouga şi Lucian Sînmărtean au evoluat aseară nerefăcuţi complet. "N-am avut pe cine să bag. Mi-am asumat un mare risc apelînd la ei", a explicat Hizo.
- Gabriel Cînu, căpitan Vaslui: "Sînt mai grele meciurile cu echipele mici. Nu contează cine marchează, e bine că luăm puncte. Mergem şi la Timişoara să cîştigăm".

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Medaliata cu argint de la Jocurile Olimpice i-a lăsat muți de uimire! A venit cu o rochie transparentă la „Săptămâna modei”
Altele
Motivare șocantă a Înaltei Curți în „dosarul Mario Iorgulescu” » Explicația ștergerii condamnării de 13 ani și 8 luni pentru omor: „Nu a folosit mașina ca mijloc pentru suprimarea vieții”
Special
Patronul milionar care merge cu metroul în București: „Fac socoteala, ies mult mai ieftin!”

Campionul mondial și european, suspendat pentru că a făcut semnul crucii la Jocurile Olimpice de la Paris: „Dumnezeu mi-a dat totul! Nu voi schimba nimic”

Între timp, în România: bazin semiolimpic inaugurat într-un sat fără canalizare » „Mobilizez babele de prin jurul meu și ne ducem împreună”