FOTBAL  »  Superliga  »  U CLUJ

Ioan Ovidiu Sabău nu și-a menajat elevii după meciul cu Unirea Slobozia: „Nu ai cum să te prezinți așa!”

Ioan Ovidiu Sabău / Foto: Imago Images

Articol de , , - Publicat sambata, 05 octombrie 2024, 19:57 / Actualizat sambata, 05 octombrie 2024 20:25

Ioan Ovidiu Sabău, antrenorul de la U Cluj, a vorbit la finalul meciului cu Unirea Slobozia, scor 2-2.

Meciul dintre Unirea Slobozia și U Cluj, din etapa cu numărul 12 a Superligii, s-a încheiat cu scorul de 2-2. Ardelenii au fost conduși cu 2-0 la pauză, însă au revenit în repriza secundă.

Revenire pentru U Cluj cu Slobozia. Liderul Superligii a ratat o șansă uriașă la ultima fază
UNIREA SLOBOZIA - „U” CLUJ

După acest meci, U Cluj își păstrează prima poziție din clasament, cu 23 de puncte.

VIDEO. Declarația lui Ioan Ovidiu Sabău de la finalul meciului

Antrenorul a vrut să vorbească doar despre repriza secundă, acolo unde echipa sa a jucat bine. Sabău a criticat prestația jucătorilor săi din prima parte a meciului.

„Ca joc, pot vorbi doar de a doua repriză. În prima am încercat să controlăm jocul, dar am pierdut ușor mingea, ei și-au creat ocazii și au marcat. Și schimbările au adus un plus. Nu ai voie să te prezinți așa cum am făcut-o în prima repriză!

Adversarul a fost o echipă grupată. Nu ai ce să spui când ai fost atât de modest. I-am încurajat doar la pauză, am făcut schimbările care erau oportune. Chiar dacă nu meritau unii să fie schimbați, trebuia să fac ceva. Eu am intrat cu ei în vestiar, le-am zis ce trebuie să facem, cum să abordăm jocul.

Am trecut la 4-4-2, am jucat mai direct pe poartă și am reușit să revenim. Puteam să mai marcăm și să câștigăm meciul. Slobozia e o echipă organizată, care face un joc bun de așteptare.

Ne-au prins bine pe contraatac, au doi jucători buni în față. Avem mult de lucru. Pe mine mă ajută astfel de jocuri, să vadă că pregătirea fizică e foarte importantă. Avem resurse și lot, dar trebuie mai multă modestie”, a declarat Ioan Ovidiu Sabău, la finalul meciului.

Clasamentul actual al Superligii

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Femeia care l-a adus la disperare pe Gigi Becali, încătușată în București: „Se manifesta într-un mod agresiv”
Rapid îi poate da lovitura lui CFR Cluj » Un internațional ar fi aproape să semneze
Mihai Stoica a răbufnit după ce l-a auzit pe jucătorul lui Poli Iași: „Cum adică își dorește să ia CFR campionatul?”

Presa din Grecia a rezumat într-un SINGUR cuvânt eșecul lui PAOK cu FCSB din Europa League și a numit omul meciului

Așa se fac schimbările la FCSB! Imagini fabuloase cu Gigi Becali și Mihai Stoica surprinse de reporterul GSP