FOTBAL  »  Superliga  »  FCSB - FARUL 3-2

Ion Crăciunescu a dat verdictul la faza penalty-ului decisiv din FCSB - Farul

Ion Crăciunescu +32   FOTO
Ion Crăciunescu

Articol de - Publicat vineri, 09 august 2024 23:15 / Actualizat vineri, 09 august 2024 23:43

În minutele de prelungire ale partidei dintre FCSB și Farul, contând pentru etapa a 5-a din Superligă, terminată cu victoria roș-albaștrilor, scor 3-2, bucureștenii au primit o lovitură de la 11 metri. Ion Crăciunescu a oferit verdictul în privința acesteia.

După ce Carlo Casap l-a călcat pe Adrian Șut în careu, Istvan Kovacs a dictat penalty, în urma consultării arbitrajului video. Reluările oferite la televizor nu au fost foarte clare, existând discuții după fluierul final.

Ion Crăciunescu: „Dacă mingea este în joc și se întâmplă o incorectitudine în careu, se dictează penalty”

Este penalty. Din neglijență, a faultat în timp ce se retrăgea și a faultat în careu. Dacă mingea este în joc și se întâmplă o incorectitudine în careu, se dictează penalty. Regulamentul așa spune.

Călcătura se vede clar, este în interiorul suprafeței de pedeapsă. Nu trebuia să lași faza să continue, nu a fost fază iminentă de gol”, a spus Ion Crăciunescu la „Fotbal Club” de la Digi Sport.

Cum s-a scris istoria partidei FCSB - Farul 3-2

Ionuț Vînă a deschis scorul, fiind ajutat și de devierea lui Vlad Chiricheș. Marius Ștefănescu a restabilit egalitatea, după o execuție superbă din lovitură liberă. Un minut mai târziu, Mihai Popescu a luat o acțiune pe cont propriu, l-a devansat cu ușurință pe Chiricheș, pasându-i decisiv lui Grigoryan, care nu l-a iertat pe Târnovanu.

FCSB a făcut trei schimbări la pauză, iar până în minutul 60, le epuizase deja pe toate: Băluță, Șut, Olaru, Pandele și Miculescu i-au înlocuit pe Popa, Edjouma, Alhassan, Musi și Phelipe. Olaru a restabilit egalitatea pe final, iar în minutele de prelungiri, FCSB a primit penalty, după analiza VAR, iar același Olaru a transformat.

Este prima victorie din acest sezon de Superligă pentru FCSB. Pentru roș-albaștri, urmează manșa decisivă cu Sparta Praga din turul trei preliminar de Champions League (marți, 13 august, ora 21:30), în timp ce Farul va primi vizita celor de la Hermannstadt în campionat (luni, 19, august, ora 22:00).

Match Quiz Poli Iași - Dinamo

Te pricepi la fotbalul din Superligă? Plasează gratuit predicțiile tale și câștigă premiile puse în joc!

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Selecționerul Lituaniei acuză: „România nu are nevoie de ajutor. Am avut gol valabil!”
Nationala
Mircea Lucescu a luat foc după România - Lituania: „Execrabil!” + Doi remarcați: „Ne-au adus victoria”