FOTBAL  »  Superliga  »  U CLUJ

A plecat de la Rapid, dar va rămâne în Superliga » Poate semna cu un club care se bate la cupele europene

Iulian Cristea (29 de ani), fundașul central care tocmai s-a despărțit de Rapid, se află în negocieri cu U Cluj.
Iulian Cristea (29 de ani), fundașul central care tocmai s-a despărțit de Rapid, se află în negocieri cu U Cluj.

Articol de , - Publicat vineri, 31 mai 2024 21:41 / Actualizat vineri, 31 mai 2024 22:01

Iulian Cristea (29 de ani), fundașul central care tocmai s-a despărțit de Rapid, se află în negocieri cu U Cluj.

U Cluj a ratat la limită participarea în cupele europene în sezonul următor. A jucat finala pentru ultimul loc de Confrence League și a cedat la loviturile de departajare în fața Universității Craiova. Pentru a nu rata visul european și în stagiunea viitoare, „șepcile roșii” au decis să se întărească serios în această vară.

Iulian Cristea, în discuții cu U Cluj

După ce au semnat cu Ovidiu Popescu și Vadim Rață, ardelenii vor să aducă un nou fotbalist cu nume în fotbalul românesc. Sunt în discuții cu Iulian Cristea, fostul apărător de la FCSB și Rapid, anunță Prosport.

Sursele GSP.ro confirmă discuțiile dintre Iulian Cristea și Universitatea Cluj.

800.000 de euroeste cota de piață a lui Iulian Cristea, potrivit transfermarkt.com

U Cluj s-a despărțit de 4 jucători

Universitatea Cluj a anunțat azi că s-a despărțit de 4 jucători: Dragoș Tescan (24 de ani, atacant), Plamen Iliev (32 de ani, portar), Andrei Pițian (28 de ani, fundaș central) și Kevin Doukoure (27 de ani, mijlocaș central).

„Clubul nostru se desparte de Dragoș Tescan, Plamen Iliev, Andrei Pițian și Kevin Doukoure, jucători care au ajuns la final de contract.

Dragoș Tescan (24 de ani) a semnat cu FC Universitatea Cluj la începutul sezonului 2021/2022. Atacantul a bifat 47 de meciuri în tricoul echipei noastre în toate competițiile, marcând 10 goluri și oferind trei pase decisive.

Plamen Iliev (32 de ani) a ajuns la U la mijlocul sezonului 2022/2023. A bifat 30 de partide în poarta Universității Cluj.

Andrei Pițian (28 de ani) a fost transferat de clubul nostru la începutul sezonului 2022/2023. Fundașul central a evoluat în 42 de partide pentru U, marcând un gol în partida cu CSM Alexandria din ediția trecută a Cupei României.

Ajuns la U în luna august a anului trecut, Kevin Doukoure (25 de ani) a evoluat în 33 de meciuri în toate competițiile pe parcursul acestui sezon”, a transmis U Cluj pe site-ul oficial.

U Cluj a și oferit două prelungiri de contract

Dorinel Oancea (27 de ani) și Gabriel Simion (26 de ani) și-au prelungit înțelegerile cu Universitatea Cluj. Cei doi au semnat contracte până în vara anului 2025.

Cei doi au fost prezențe constante în echipa pregătită de Ioan Ovidiu Sabău. Dorinel Oancea a jucat în 28 de meciuri în acest sezon, iar Gabriel Simion în 34 de partide. Conform Transfermarkt, cei doi sunt cotați la 500.000, respectiv 600.000 de euro

VIDEO. Ioan Ovidiu Sabău, sfaturi pentru Daniel Popa, plecat la FCSB

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Citește și:
Patronul din Superliga s-a săturat: mută echipa din oraș
Superliga
Patronul din Superliga s-a săturat: mută echipa din oraș
UEFA a făcut anunțul despre Istvan Kovacs! Arbitrul e pe lista pentru Cupa Mondială din 2026
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
UEFA a făcut anunțul despre Istvan Kovacs! Arbitrul e pe lista pentru Cupa Mondială din 2026
Dan Șucu a investit 20 de milioane de euro la Rapid! Giuleștenii sunt pe pierdere de cinci ori mai mare decât acum șase ani
Superliga
Dan Șucu a investit 20 de milioane de euro la Rapid! Giuleștenii sunt pe pierdere de cinci ori mai mare decât acum șase ani

FRF instituie „taxa pe șmecherie”! Furie în Liga 1: „7,6 milioane de euro din fondurile UEFA sunt împărțite aberant” + FCSB vizează bani la care nu are dreptul!

„E o libertate aparte aici, dar suntem cu gândul și la România” » La doi pași de Lyon, doi români și-au deschis afacerea care i-a dat gata pe francezi: „În perioadele bune, vindem și 100 kg. pe săptămână”


Comentarii (4)
traian_v
traian_v  •  01 Iunie 2024, 14:06

Alta mediocritate pe final de cariera.

wally77
wally77  •  01 Iunie 2024, 08:16

Pentru ce cupe europene se bate ?!? Datorită idioțeniei lui burleanu a jucat un baraj stupid. Poate reușim să facem un baraj între campioana ligii 1 cu cea din liga 2 să vedem câștigătoarea ligii campionilor

alex03036
alex03036  •  31 Mai 2024, 22:10

U Cluj toacă banii Universității din Cluj care primește bani de la Primărie. Deci o suveică a sponsorizărilor tolerată de autorități dar si de FRF.

Vezi toate comentariile (4)
Comentează