FOTBAL  »  Superliga  »  BUZĂU - FARUL 1-0

Buzăul iese din criză cu Farul lui Hagi și o egalează pe FCSB la puncte » Dobrogenii rămân fără victorie în deplasare

FOTO Răzvan Păsărică/sportpictures.eu +15   FOTO
FOTO Răzvan Păsărică/sportpictures.eu

Articol de - Publicat duminica, 29 septembrie 2024, 18:19 / Actualizat duminica, 29 septembrie 2024 19:01

Gloria Buzău s-a impus cu Farul, scor 1-0, grație unui gol al lui Canadjija, din minutul 77. Buzăul bifează al doilea succes al stagiunii și primul după 7 etape!

În schimb, Farul lui Hagi rămâne fără victorie în deplasare, este pe 11 în Superligă și așteaptă vizita celor de la Dinamo în etapa viitoare. Trupa din Crâng va juca pe cel mai mare stadion al țării, cu FCSB.

Ciclonul a venit doar pentru Hagi! Farul, eșec cu „lanterna roșie” a Superligii

Speriați de amenințarea Ciclonului Ashley, care survolează România la sfârșitul acestei săptămâni, nu mulți fani s-au înghesuit în Crâng. Un contingent de 30 suporteri ai Farului a făcut deplasarea la Buzău pentru a-și încuraja favoriții.

Portarii Lazar și Buzbuchi, singurii evidențiați ai primei reprize

Trupa lui Eugen Neagoe a început în forcing partida, iar Gică Hagi părea uimit de abordarea incipientă a buzoienilor.

Ușor-ușor, „marinarii” au început să urce liniile, fără să amenințe serios poarta lui Lazar în primele zece minute de joc. Apoi, partida a fost întreruptă din cauza unui eveniment nefast: unui suporter i s-a făcut rău, având nevoie de îngrijiri medicale.

Din fericire, a părăsit tribunele arenei pe picioarele proprii. În minutul 25, după o centrare cu mult efect a lui Costică Budescu, cei de la Farul nu au acoperit eficient colțul scurt, iar Gustavo Marins a fost aproape să își înscrie în proprie poartă. La faza imediat următoare, Budescu era să marcheze cu o execuție maiestuoasă.

Defensiva dobrogenilor se clătina, în timp ce buzoienii păreau extrem de montați. În minutul 35, Grigoryan a zguduit bara din stânga lui David Lazar, care a intervenit decisiv. Cea mai importantă ocazie a primei părți.

În finalul primei reprize, buzoienii l-au testat de mai multe ori pe Buzbuchi cu șuturi de la distanță, Ișfan, cel care a spart gheața cu o reușită superbă la Botoșani, fiind cel mai periculos. Grosso moddo, cei doi goalkeeperi au fost starurile primei reprize, menținând scorul alb.

Farul n-a strălucit în stropii de ploaie de la Buzău

Primul sfert de oră al mitanului secund a fost lipsit de consistență. Multe inexactități, greșeli la construcție și mingi lungi. Pe măsură ce minutele se scurgeau, terenul devenea din ce în ce mai prost, ținând cont de aversele din zonă. Partida părea că se îndreaptă către un 0-0, asta în cazul în care o sclipire de moment nu ar debloca tabela.

Prima ocazie notabilă a partidei a venit la capătul unei faze excelente, abia în minutul 68, însă Lazar i-a ciupit balonul cu piciorul lui Rivaldinho, care ar fi fost asistat perfect de Alibec.

Minutul 74: Budescu trage din prima din interiorul careului, însă veteranul nu a reușit să cadreze, iar mingea a luat direcția Stadionului Metalul, aflat în spatele arenei divizionarei secunde.

Pe un contraatac inițiat de Tavares, Budescu a preluat inițiativa, l-a deschis excelent cu o diagonală pe Ion Gheorghe, iar acesta l-a asistat perfect pe croatul Dario Canadjija, care l-a învins pe Buzbuchi cu latul, de la marginea careului. 1-0 pentru Buzău, Hagi înmărmurit pe banca tehnică!

Farul a încercat să se arunce în ofensivă, însă fără să își creeze vreo șansă notabilă de gol. Mai mult, Ion Gheorghe a fost aproape de a dubla avantajul gazdelor pe final, încercând un călcâi de efect. În minutul 92, același Lazar a mai ieșit încă o dată în evidență la lovitura de cap a lui Dican. Buzăul a rezistat fără emoții și „pasează lanterna” celor de la Botoșani.

FINAL: Gloria Buzău - Farul 1-0

• Marcatori: Dario Canadjija '77
  • Click AICI pentru cele mai importante informații.
  • Speriați de Ciclonul Ashley, fanii buzoieni nu s-au înghesuit în tribunele stadionului din Crâng. Puțin peste 2000 oameni sunt prezenți pe stadion.
  • La ora duelului, termometrele indică 17 grade la Buzău.
  • Din nou, gazonul se prezintă în condiții execrabile.
  • Partida a fost întreruptă timp de cinci minute. Un spectator a avut nevoie de îngrijiri medicale.

+1 FOTO

Partida a fost întreruptă în minutul 11. Unui spectator i s-a făcut rău la tribuna oficială, iar suporterii făceau semne disperate pentru ca duelul să fie oprit.

Centralul Andrei Chivulete a reacționat și a fluierat întreruperea partidei. La trei minute distanță, partida încă nu s-a reluat, jucătorii de pe banca de rezerve sunt cu ochii ațintiți spre evenimentul nefericit. În minutul 16, jocul s-a reluat, personalul medical acordându-i îngrijiri medicale fanului.

Gloria Buzău - Farul, întrerupt! Unui om i s-a făcut rău în tribune, foto: captură de ecran Prima Sport
+10 FOTO

Echipele de start în Gloria Buzău - Farul Constanța:

Gloria Buzău (4-3-3): Lazar - Ferraresso, Lovric, Cestor, Ciranni - Canadija, Dr.Albu - Jipa, Tavares, Ișfan - Budescu
Antrenor: Greab, Railean, Turda, Dumitrașcu, Akhmatov, Matos, Dobroslavevici, Călin, Tescan, Dumitru, Stan, I.Gheorghe
Antrenor: Eugen Neagoe

Farul Constanța (4-3-3): Buzbuchi - Sîrbu, Țîru, Gustavo, Ganea - Radaslavescu, Dican, Casap - Alibec, Rivaldinho, Grigoryan
Antrenor: Ducan, Cercel, Dănuleasa, Buta, Nedelcu, Popescu, Doicaru, Stoian, Ciobanu, Mustaca
Antrenor: Gheorghe Hagi

Arbitru: Andrei Chivulete (Bucureşti)
Asistenți: Ovidiu Artene (Vaslui), Andrei Constantinescu (Bucureşti)
Arbitru VAR: Iulian Dima (Bucureşti)
Asistent VAR: Mircea Orbuleţ (Bucureşti)

Arbitru de rezervă: Vlad Baban (Iaşi)
Observator arbitri: Sorin Boca (Iaşi)
Stadion: Gloria (Buzău)

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
În ziua în care FCU Craiova a fost umilită de CS Afumați, Mititelu mai încasează o lovitură: „Merg la FIFA!”
Liga 2
Dorinel Munteanu: „Nu am fost prieten cu cei din generația mea, doar coechipier” » Replica omului cu care a împărțit vestiarul a venit imediat
Uraganul John a devastat arena de 500 de milioane de euro » Împrejurimile, inundate complet