FOTBAL  »  Superliga  »  GLORIA BUZĂU - HERMANNSTADT 3-0

Buzăul face instrucție cu Hermannstadt și le egalează la puncte pe Rapid și Farul » Costică Budescu, actor principal într-o piesă scrisă tot de el

Gloria Buzău și Hermannstadt se întâlnesc ACUM, în partida inaugurală a rundei cu numărul 13 din Superligă. Duelul a început de la ora 18:30, fiind în format liveTEXT pe GSP.ro și televizat de Digi Sport 1 și Prima Sport 1 / foto: sportpictures.eu

Articol de - Publicat vineri, 18 octombrie 2024, 20:36 / Actualizat vineri, 18 octombrie 2024 20:38

Gloria Buzău a învins Hermannstadt la scor de neprezentare, 3-0. Budescu a reușit cea mai bună partidă din ultimii ani, reușind o „doppietta”, în timp ce Matos a „înrămat” prestația trupei lui Eugen Neagoe cu golul din prelungiri.

Cu Marius Măldărășanu simțind lama rece a ghilotinei, sibienii au început curajos partida din Crâng, fiind omniprezenți în ultima treime buzoiană, cel puțin în primele minute ale întâlnirii. Buzoienii nu au dat înapoi, Ion Gheorghe încălzindu-l pe Căbuz în minutul 8 cu un voleu de la distanță.

Magicianul Budescu a concluzionat o repriză plină de fotbal

Din primul sfert de oră, putem nota și cele două faulturi dure ale lui Vahid Selimovic, internaționalul din Luxemburg cu doar 14 minute bifate în tricoul lui Hermannstadt înaintea acestei partide, nesancționate însă. La primul meci după pauza impusă de jocurile echipelor naționale, jucătorii au arătat o poftă extraordiniară de joc.

Par că cele două au dus dorul partidelor oficiale. Multe combinații, pase filtrante, dar și dueluri crâncene duse în zona mediană. Finalizările nu erau dintre cele mai inspirate, însă un potențial gol doar îi amăgea pe cei prezenți pe stadion, lăsându-se așteptat. Atacuri-fluviu, însă nici măcar unul nu revărsa în ațe.

Minutul 34, ocazie Ișfan. Minutul 35, ocazie Buș. După o scurtă perioadă de apatie, Gloria a preluat inițiativa în epilogul primei părți. După câteva faze reminiscente ale Barcelonei lui Guardiola, Ferraresso, un fundaș lateral extrem de tehnic pentru Superligă, a trecut pe lângă deschiderea scorului în minutul 39, însă șutul său la colțul scurt a fost respins în corner de Căbuz.

Încurajat și de corul huiduielilor buzoiene, centralul Vlad Baban a dictat penalty, în urma consultării arbitrajului video. Reluările video au demonstrat că Murgia l-a călcat pe Ișfan în careu, penalty corect acordat. Budescu și-a asumat responsabilitatea execuției. Nu și-a uitat jobenul acasă și a deschis scorul în Crâng. La pauză, 1-0 pentru trupa roș-albastră.

Au văzut roșu, iar toreadorul Budescu nu i-a iertat

Prologul mitanului secund a fost bizar. În avantaj, Eugen Neagoe a făcut două schimbări la pauză, iar mentalitatea din teren a buzoienilor nu era conservatoare, năvălind spre poarta păzită de Căbuz. Partida s-a dezechilibrat total în minutul 55.

După o intrare dură la Ferraresso, Ivanov a văzut al doilea cartonaș galben în decurs de 7 minute și a fost eliminat. Imediat după eliminare, Buzăul a trecut în două rânduri pe lângă 2-0. Ișfan și Canadjija au irosit două șanse monumentale, ambele orchestrate de neobositul Budescu. Buzoienii, impestuoși.

Sibienii, descumpăniți. În minutul 63, Budescu a oferit o demonstrație de virtuozitate, eliminând din joc mai mulți adversari, șutul său de la marginea careului nefiind totuși cel mai inspirat. După Spania - Italia de la Campionatul European din 2012, Iniesta a postat o fotografie, fiind înconjurat de cinci fundași adverși, etichetându-i pe toți pe rețelele de socializare.

Ar putea Costică să producă o replică?! Câteva minute mai târziu, Selimovic a comis un fault stupid asupra lui Ferraresso, însă norocul a fost de partea sa, fiind în afara careului. Stoperul venit de la Zeljeznicar, mereu în contratimp și greoi, poate ar fi mai potrivit într-o nouă ecranizare Aquaman.

În minutul 70, Budescu a fost protagonistul unei faze maiestuoase. A condus splendid atacul buzoienilor, fiindu-le axis mundi într-un joc de pase „du-te-vino”.

Tot el a finalizat cu un șut perfect plasat, trecându-și în cont „doppietta”. Poate cea mai bună partidă a sa din ultimii ani. Atacurile sporadice ale sibienilor nu au avut efectul scontat, la fel cum nu au avut nici intrările lui Găman, Iancu sau Antwi.

90goluri are Budescu în Liga 1, luându-le în calcul și pe acestea din partida cu Hermannstadt

Jocul de pase al buzoienilor îi sufoca pe sibieni, care au recurs de multe ori la gesturi nesportive, drept dovadă și eliminarea lui Silviu Balaure, la câteva secunde după ce a părăsit terenul. Matos a încoronat prestația de gală a buzoienilor cu golul de 3-0, la capătul unui contraatac de manual, fiind asistat de Sergiu Pîrvulescu.

Hermannstadt ajunge la trei eșecuri consecutive, iar Marius Măldărășanu era înmărmurit pe bancă, fiind conștient că aventura sa la Sibiu, una foarte prolifică de altfel, va ajunge la final.

Gloria învinge cu 3-0, bifează două victorii consecutive pe teren propriu și egalează la puncte pe Rapid sau Farul.

FINAL » Buzău - Hermannstadt 3-0

• Marcatori: Constantin Budescu '45+1 - penalty, '71, Ricardo Matos '90+4