FOTBAL  »  Superliga  »  PETROLUL - GLORIA BUZĂU

FOTO Gloria Buzău, primul punct în Superliga după 17 ani! Grozav a executat lamentabil un penalty în primul meci al lui Topal la Petrolul

Petrolul a remizat pe teren propriu cu Gloria Buzău, foto: Facebook Petrolul Ploiești +6   FOTO

Articol de , , - Publicat luni, 15 iulie 2024 23:25 / Actualizat luni, 15 iulie 2024 23:31

Petrolul a remizat pe teren propriu cu Gloria Buzău, scor 0-0, în ultimul meci al primei etape din Superliga. Este primul punct obținut de Gloria Buzău, nou-promovată, după 17 ani.

Duelul, disputat pe stadionul Ilie Oană, în fața a 6500 de spectatori, a început cu Gloria Buzău în atac. Trupa lui Andrei Prepeliță a început curajos meciul și a avut prima oportunitate în minutul 11. Matos a șutat de la marginea careului, însă Zima a fost la post.

Tot Buzăul a avut o ocazie în minutul 34. Cristian Dumitru nu l-a putut învinge pe portarul ceh. O primă repriză fără mari ocazii, ambele echipe testând „apele” în acest început de sezon.

+2 FOTO

Repriza secundă a fost mai animată. Petrolul a deschis scorul prin Berisha în startul actului secund, însă reușita a fost anulată din cauza unui ofsaid.

În minutul 57, Petrolul Ploiești a beneficiat de o lovitură de la 11 metri. Călin l-a călcat pe Berisha , iar Istvan Kovacs a acordat lovitură de la 11 metri. Grozav a executat lamentabil lovitura de departajare și a trimis pe lângă poarta lui Greab.

Tolea și-a creat și el o ocazie importantă pentru ploieșteni, însă meciul s-a terminat nedecis, scor 0-0. Pentru Petrolul urmează duelul de tradiție cu Dinamo din deplasare, în timp ce Gloria Buzău primește vizita celor de la Sepsi Sfântu Gheorghe.

FINAL » Petrolul - Gloria Buzău 0-0

• Gheorghe Grozav a trimis pe lângă poartă de la punctul cu var în minutul 58
  • Click aici pentru statistici
  • 6550 spectatori asistă la meci (cifră oficială)

+2 FOTO

Petrolul - Gloria Buzău, echipe de start

Petrolul Ploiești (4-3-3): Zima - Țicu, Huja, Papp, Hanca - Ișfan, Seto, Dumitriu - Grozav, Berisha, Bratu
Rezerve: Eșanu, Jercalău, Garutti, Tolea, Rădulescu, D. Paraschiv, R. Bucur, Jyry, D. Ilie, Boțogan
Antrenor: Mehmet Topal

Gloria Buzău (4-3-3): Greab - Scheda, Turda, Dobrosavlevici, Sălceanu - Prejmereanu, T. Călin, Budescu - Tescan, C. Dumitru, Matos
Rezerve: Railean, Hereboiu, C. Traore, Mihaiu, Gladun, Dandea, Canadija, D. Benzar, Akhmatov, S. Pîrvulescu
Antrenor: Andrei Prepeliță

Arbitru: Istvan Kovacs (Carei), A1: George Neacșu (Câmpulung), A2: Marius Badea (Râmnicu Vâlcea), VAR: Florin Andrei (Târgu Mureș), AVAR: Mircea Orbuleț (București)
Stadion: Ilie Oană (Ploiești)

Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Prima victimă importantă din mandatul lui Marius Șumudică la Rapid: „Nu mai rămâne”
Prima reacție a lui Neil Lennon, după ce Rapid l-a înlocuit cu Marius Șumudică

Dan Șucu vrea să-l demită azi pe Neil Lennon » Marius Șumudică, în discuții pentru a prelua Rapidul

Azi a avut loc tragerea la sorți pentru play-off-ul Cupei României Betano: Dinamo o întâlnește pe FC Voluntari, echipa lui Claudiu Niculescu