FOTBAL  »  Superliga  »  UTA - FCSB

FOTO Mihai Stoica, răbufnire după penalty-ul dictat cu VAR în UTA - FCSB: „A început treaba!” + fază asemănătoare reclamată de oaspeți

Articol de - Publicat luni, 28 august 2023 22:04 / Actualizat luni, 28 august 2023 22:49

UTA a primit un penalty lung analizat de VAR în minutul 17 al duelului cu FCSB, din runda cu numărul 7 a Superligii. Bucureștenii conduceau cu 1-0 în acel moment.

UTA a început prost meciul cu FCSB, spații mari în defensivă. Erorile au fost speculate de Florinel Coman în minutul 4. Din acel moment, arădenii s-au trezit și au mutat liniile în jumătatea adversă.

Cine mai înțelege ce se întâmplă la FCSB? Gigi Becali anunțase că a semnat rezilierea, dar fotbalistul a fost pe teren cu UTA
UTA - FCSB

Penalty contestat de FCSB în meciul cu UTA

În minutul 13, Stahl a ajuns într-o poziție favorabilă, la 11 metri de poarta lui Târnovanu. Șutul mijlocașului arădean a fost blocat de Pantea. Inițial, arbitrul George Găman a lăsat jocul să meargă, în ciuda protestelor venite din tabăra gazdelor.

Momentul în care mingea este oprită de Pantea / FOTO: Captură TV @Orange Sport 1

Atenționat de Szabolcs Kovacs, oficialul din camera VAR, Găman a mers să revadă faza pe monitorul de la marginea terenului. După o analiză de aproape două minute, a considerat că Pantea a oprit balonul cu mână. A dictat lovitură de la 11 metri și cartonaș galben pentru fundașul vicecampioanei.

Reluările nu lămuresc în totalitate faza. Mingea pare să lovească brațul lui Pantea, însă nu e clar dacă îl atinge și în piept înainte, caz în care penalty-ul nu ar fi trebuit acordat.

Mihai Stoica, președintele Consiliului de Administrație al celor de la FCSB, a răbufnit imediat pe Facebook: „A început treaba!”.

FCSB a cerut penalty la o fază asemănătoare

În minutul 36, FCSB a cerut penalty la o fază asemănătoare. Florinel Coman a șutat din unghi, iar mingea a fost atenuată de Marko Stolnik înainte de a ajunge în brațele portarului Iacob. Singura reluare oferită nu a lămurit momentul.

„Centralul” Găman, plasat la 12 metri de fază, a făcut semn că a fost în control și a lăsat jocul să meargă.

Dinamo nu scapă de emoții » Un fost angajat a cerut falimentul!

FCU Craiova a sunat un nume important din fotbalul românesc: „Mi-aș dori să antrenez iar în Liga 1. Nu e orice echipă, are toate condițiile!”

Isterie în Turcia, la prezentarea lui Mourinho la Fenerbahce! » Lusitanul a venit pe mare și a vorbit în fața a 45.000 de oameni: „Voi mă iubiți înainte de victorii”
Românul care a refuzat să mai stea în Superliga a semnat și va juca în Europa League: „Am venit să câștig trofee cu acest mare club”

Cine stă în poarta României la Euro 2024? Numărul 1 are o mare problemă: „Mă aștept ca Edi să meargă la sigur”

3 MARI întrebări despre selecția lui Edi Iordănescu în apărare: chiar nu exista o alternativă autentică?!