Articol de Maria Olteanu, Carmen Dumitru - Publicat duminica, 13 aprilie 2025 12:39 / Actualizat duminica, 13 aprilie 2025 17:15
Fostul portar al celor de la Rapid, Mircea Bornescu (44 de ani), a oferit un scurt interviu Gazetei Sporturilor, chiar de pe gazonul din Giulești, în cadrul unui meci demonstrativ care a avut loc vineri și la care a participat alături de alte legende ale clubului.
Acesta a analizat perioada pe care o traversează echipa antrenată de Marius Șumudică, în contextul în care în ultimele săptămâni au existat câteva probleme la club, între conducere și fani.
În acest moment, Rapid este pe locul 6 în play-off, ultimul, cu 27 de puncte. S-a calificat însă în semifinalele Cupei României, unde o va întâlni pe Hermannstadt, la Sibiu, și are șansa astfel de a câștiga un trofeu în această stagiune și de a se califica în cupele europene.
Bornescu este optimist că echipa va arăta din ce în ce mai bine și că va deveni chiar o pretendentă serioasă în viitoarea stagiune, însă pentru asta susține că este nevoie de liniște și de stabilitate.
VIDEO EXCLUSIV. Mircea Bornescu, despre situația de la Rapid
„Întotdeauna este o plăcere să revin pe Giulești, aici este casa noastră și când pășim aici este un sentiment unic.
(n.r. despre parcursul echipei în acest sezon) Se putea și mai bine, și mai rău, clubul Rapid are nevoie de stabilitate, de liniște și cred că anul viitor va fi o echipă foarte-foarte puternică.
Depinde de ei (n.r. dacă ajung în acest sezon în cupele europene), cum înțeleg mesajul antrenorului și de câtă liniște vor avea.
(n.r. Cât de important este să continue cu Marius Șumudică?) Întotdeauna o echipă puternică are nevoie de stabilitate, atât la nivelul conducerii, cât și în tribune și pe banca tehnică.
(n.r. șansele Rapidului de a câștiga Cupa) Are o șansă mare să câștige un trofeu anul acesta, dar este nevoie de liniște și unitate.
(n.r. Marian Aioani sau Stolz?) Să știi că Aioani a făcut niște partide foarte bune anul ăsta, este într-o formă foarte bună, și cred că el va apăra în continuare când se va face bine. Stolz a făcut și el o partidă bună cu Dinamo, îmi place”, a spus Mircea Bornescu, pentru GSP.ro.
Mircea Bornescu s-a retras din fotbal în anul 2017, evoluând ultima dată pentru FC Voluntari;
Bornescu a evoluat pentru Rapid în perioadele 2009-2011 și 2014-2015
Clasamentul din play-off
Echipa | M | V | E | Î | Golaveraj | Forma | Pct |
---|