FOTBAL  »  Superliga  »  PETROLUL - RAPID

Notele GSP la Petrolul - Rapid » Giuleștenii, datori în defensivă! Cine sunt repetenții giuleștenilor

Articol de - Publicat luni, 29 iulie 2024 21:14 / Actualizat marti, 30 iulie 2024 09:19

În ultimul meci din etapa a 3-a din Superligă, Petrolul s-a impus în derby-ul cu Rapid, 1-0, la capătul unui meci modest prestat de elevii lui Neil Lennon.

Deși a avut inițiativa, Rapid a atacat steril, fără să le pună prea multe probleme ploieștenilor. Petrolul a fost bine organizată și a dat lovitura la prima ocazie importantă pe care a avut-o.

Notele GSP după Petrolul - Rapid

Petrolul

• Lukas Zima - 6: Sigur în intervențiile pe care le-a avut. Și-a organizat bine defensiva. La capitolul reușite poate trece și faptul că a tras de timp fără să fie penalizat de arbitru.
  • Veiga - 5: Fără realizări pe faza ofensivă, însă s-a achitat bine de sarcinile defensive. A avut o seară grea cu Petrila, dar a ieșit onorabil
  • Paul Papp - 6: A organizat bine defensiva, a fost sigur în intervenții și nu a avut probleme cu adversarii
  • Marian Huja - 6: Sigur în intervenii, puternic în dueluri. S-a achitat bine de sarcini și i-a ținut sub control pe atacanții adverși.
  • Valentin Țicu - 5: Sigur în defensivă, însă nu a fost vizibil în atac
  • Tommi Jyry - 5: Organizat și puternic la mijlocul terenului
  • Tidiane Keita - 6: Extrem de puternic în duelurile unu contra unu. A recuperat multe mingi la mijloc și a încercat de fiecare dată să de drumul repede la minge, pentru a iniția atacul
  • Denis Radu - 5: Nu a făcut rabat de la efort, dar nu a influențat în niciun fel jocul echipei sale
  • Sergiu Hanca - 6: Activ la mijlocul terenului, a alergat și s-a zbătut. A centrat foarte bine la golul de 1-0, iar în partea secundă a continuat să fie implicat în joc.
  • Gicu Grozav - 4: Vedeta Petrolului a lipsit de pe teren. Nu și-a ajutat echipa, fiind anihilat de Braun
  • Albin Berisha - 7: A marcat singurul gol al meciului, după o acțiune de vârf adevărat. Demarcare excelentă și finalizare din prima, cu o atingere fină. A făcut efort în mod constant și a încercat să pună mereu presiune pe fundașii Rapidului
  • Alexandru Mateiu - 5: S-a pus în slujba echipei în 20 de minute în care a fost pe teren. S-a zbătut la mijloc
  • Alexandru Tudorie - 5: A intrat în minutul 73 în locul lui Berisha. A încercat să țină de minge, a câștigat câteva dueluri aeriene și a alergat constant. Fără să aibă alte realizări
  • Alin Boțogan - A jucat prea puțin pentru a fi notat (a intrat în minutul 76)
  • Lucian Dumitriu - A jucat prea puțin pentru a fi notat (a intrat în minutul 85)
  • Mehet Topal - 7: Și-a organizat bine echipa, a știut să gestioneze meciul după golul marcat

Rapid

• Marian Aioani - 4: Nu a avut mult de muncă în timpul meciului, dar a fost prins pe picior greșit la singura fază importantă. A ieșit greu din poartă la centrarea lui Hanca, iar Berisha i-a luat fața. A ajuns primul la minge și a făcut 1-0
  • Christopher Braun - 5: Singurul dintre fundași care a avut o evoluție respectabilă. Puternic pe defensivă, a încercat să ajute și atacul. După pauză a jucat mai sus, însă nu a avut reușite. Cu banderola pe mână, a fost extrem de vocal și a încercat să-i îndrume pe colegii săi.
  • Filip Blazek - 4: Poziționat greșit la gol, a rămas dator în multe dueluri.
  • Paul Iacob - 4: Absent de la postul său la faza golului petroliștilor. Se putea revanșa în finalul reprizei, dar lovitura lui de cap a fost scoasă de Zima.
  • Cristian Ignat - 4: Scos pe final, poziționat departe de Berisha la golul victoriei.
  • Claudiu Micovschi - 4: A fost inexistent pe teren, fiind și primul schimbat de Lennon, chiar la pauză. Nu a reușit să-și facă simțită prezența pe faza ofensivă
  • Luka Gojkovic - 4: Șters la mijloc, lipsit de idei pe atac. A fost și eliminat pe final, după ce l-a lovit cu cotul pe Jyry
  • Mattias Kait - 5: S-a mișcat mult la mijlocul terenului, a câștigat dueluri. Însă nu și-a putut ajuta echipa mai mult
  • Claudiu Petrila - 5: Printre cei mai activi jucători de la Rapid. Foarte implicat în joc, a încercat să ia acțiuni pe cont propriu, însă nu a avut prea multe reușite
  • Borislav Burmaz - 5: A lovit bara în minutul 6, dar acesta a fost singura reușită. S-a zbătut mult, dar nu a putut să creeze pericol
  • Timotej Jambor - 4: Nicio reușită pe faza ofensivă. S-a văzut că nu poate fi, pentru moment, un concurent pentru Rrahmani
  • Andrei Borza - 5: A jucat ca mijlocaș stânga, a încercat să se facă util în atac. A apărut o dată în careu, a trimis cu capul spre poartă, dar fără să-i dea emoții lui Zima.
  • Cristian Săpunaru - 5: Introdus în minutul 66 pentru a le da un imbold jucătorilor, căpitanul giuleștenilor nu și-a putut ajuta echipa în atac. Iar pe faza defensivă nu a avut prea mult de lucru.
  • Florent Hasani - 5: A fost introdus ca să aducă un plus, dar nu și-a făcut simțită prezența pe teren
  • Gabriel Gheorghe - A jucat prea puțin pentru a fi notat (a intrat în minutul 80)
  • Jayson Papeau - A jucat prea puțin pentru a fi notat (a intrat în minutul 90)
  • Neil Lennon - 4: A părut lipsit de idei, nu a reușit să surprindă în niciun fel adversarul și nu a putut schimba fața echipei față de precedentele etape
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport
Ce pensie are Ilie Năstase, după recalculare: „Nici mai mult, nici mai puțin!”
Tenis
Dinamo încearcă să dea lovitura cu doi internaționali români » Unul e format de Hagi, altul a debutat și la prima reprezentativă

Campionul mondial și european, suspendat pentru că a făcut semnul crucii la Jocurile Olimpice de la Paris: „Dumnezeu mi-a dat totul! Nu voi schimba nimic”

Între timp, în România: bazin semiolimpic inaugurat într-un sat fără canalizare » „Mobilizez babele de prin jurul meu și ne ducem împreună”